RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SENI VISUAL

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SENI VISUAL

Tahun                                            : Tahun 4 Seroja
Tarikh                                            : 29 Ogos 2013 (Selasa)
Masa                                              : 10.30 am – 11.30 am
Bilangan Pelajar                          : 29 orang pelajar
Bidang                                           : Mengenal Kraf Tradisional
Aktiviti                                            : Membuat replika gasing
Tema                                              : Objek buatan manusia
Tajuk                                              : Gasing mudah
Masa                                              : 60 minit
Media                                             : Alat      : Gunting
              Bahan    : Gambar salinan fotostat rupa bulatan pada kertas A4, box board, gam, lidi
                                                          Sate, krayon dan pensil warna
Bahan bantu mengajar              : video pengenalan gasing,
EMK                                               : Elemen Kreativiti dan Inovatif
Objektif  Pembelajaran:

Akhir pembelajaran,murid dapat :
1.    Menghasilkan corak untuk pada kad gasing yang dihasilkan
2.    Dapat menghasilkan gasing yang boleh berputar dengan baik

Kemahiran bernilai tambah

1.    Kemahiran berfikir – menjana idea , aplikasi kreativiti

Kaedah Pengajaran
Demonstrasi

Alat Bantu Mengajar
1.    Contoh gasing buatan (bahan maujud)
2.    Kad board ( hasil yang telah siap)

Pengetahuan sedia ada
1.    Murid telah menguasai kemahiran pemilihan corak tradisional pada gasing
2.    Murid telah mampu untuk mengenal pasti bahan-bahan yang boleh digunakan untuk gasing mudah





Standard Pembelajaran

1.1  Persepsi Estetik
Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan gasing.
1.1.1      Unsur seni
1.1.1.1                Bentuk – konkrit
1.1.1.2                Warna – hiasan gasing
1.1.2      Prinsip rekaan
1.1.2.1                Imbangan – simetri
1.2  Aplikasi Seni
Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan gasing.
1.2.1        Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
1.2.1.1                 Alat – gunting
1.2.1.2                 Bahan – gambar salinan fotostat rupa bulatan pada kertas A4, box board, gam, lidi sate, krayon dan
                                        pensil warna
1.2.2        Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan.
1.2.2.1        Teknik (corak terancang)
1.3  Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni.
1.3.1        Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif
1.3.2        Menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan karya
1.4  Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
1.4.1        Mempamerkan karya yang dihasilkan
1.4.2        Menceritakan karya sendiri secara lisan
1.4.3        Menghargai karya sendiri dan rakan
Komponen
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan / Justifikasi
Set Induksi
Masa : 5 minit
Pengenalan topik : “Gasing Buatan”

1.    Guru memulakan kelas dengan menayangkan video mengenai gasing
2.    Guru meminta murid memberi perhatian.
3.    Guru bertanyakan soalan kepada murid berdasarkan  video tersebut;
Nyatakan negeri yang popular dengan permainan gasing? =Terangganu/ Kelantan (Pantai Timur)
Strategi
Penerangan

BBM
Video pengenalan gasing

Unsur KBKK
Menghubungkait

Tahap kognitif
Pengetahuan, kefahaman

Nilai
Patuh kepada arahan
Langkah 1
Masa : 15 minit


Pengetahuan tentang kraf tradisional


1.    Guru berinteraksi dengan murid tentang unsur seni dan prinsip rekaan  yang terdapat dalam sesebuah gasing “seperti, bentuk dan imbangan”
2.    Guru bertanya tentang bentuk dan fungsi sesebuah gasing
3.    Guru menerangkan cara membuat
sesebuah gasing tradisional
Strategi
Interaksi, pendekatan, penerangan

BBM
Gambar gasing, cara membuat gasing secara tradisional

Unsur KBKK
Pengetahuan, kefahaman

Tahap kognitif
kefahaman

Nilai
Patuh kepada arahan, berani untuk menyatakan pendapat



Langkah  2
(15 minit)
 Menunjukkan demonstrasi

1.    Guru menunjukkan demonstrasi bagaimana hendak memulakan proses membuat gasing mudah.
2.    Menyatakan bahan yang digunakan
3.    Guru menyediakan sekeping kad board.
4.    Menyediakan lidi sate dan pensil warna.
5.    Guru menggunting kad board menjadi bulatan gasing dan melukis corak.
6.    Lidi sate dicucuk pada titik tengah bulatan kad board dan menguji imbangannya.
7.    Murid memberi perhatian terhadap demonstrasi yang dilakukan oleh guru
Strategi
Demonstrasi

BBM
Kad board, lidi sate dan pensil warna

Unsur KBKK
Membanding beza, meneliti

Tahap kognitif
Kefahaman, penumpuan

Nilai
Patuh kepada arahan

Langkah  3
20 minit
Pengukuhan
Menjalankan aktiviti secara berkumpulan

1.  Guru membahagikan murid kepada tujuh  kumpulan.
2.  Setiap kumpulan mempunyai bahan membuat gasing mudah dengan lengkap.
3.  Murid menghasilkan corak menggunakan teknik mudah dengan bimbingan guru berdasarkan langkah-langkah berikut :
Langkah 1
·  Melakar corak pada bulatan kertas yang telah disediakan dan mewarnakannya.
·  Menampal hiasan corak pada box board.
·  Menggunting bentuk bulatan bagi menghasilkan badan gasing.
Langkah 2
·   Mencucuk dan melekatkan lidi sate pada bahagian tengah badan gasing menggunakan gam UHU.
Langkah 3
·  Uji keseimbangan gasing mudah.
Strategi
Kaedah berkumpulan

BBM
Kertas lukisan, berus, palet warna, warna pelakar

Unsur KBKK
Membuat kesimpulan

Tahap kognitif
Pengetahuan, kefahaman

Nilai
Menghargai masa, bekerjasama dalam kumpulan

Penutup
5 minit
Membuat Rumusan

1.    Guru merumuskan tentang topik yang diajar pada hari ini.
2.    Guru memilih beberapa orang murid untuk kehadapan.
3.    Murid mempamerkan dan bercerita tentang hasil kerja sendiri dan rakan-rakan.
4.    Murid menceritakan pengalaman masing-masing semasa melakukan aktiviti.
Strategi
Penerangan, penyoalan

Unsur KBKK
Membuat kesimpulan

Tahap kognitif
Pengetahuan, kefahaman

Nilai
Berani mencuba sesuatu yang baru



Terbaru Lebih lama