RPH Melukis

Mata pelajaran           : Dunia Seni Visual.
Kelas                          : 2 Ibnu Khaldun ( Khamis)
Tarikh                         : 3 September 2015.
Bilangan  murid        : __ / 33 orang
Masa                           : 60 minit. (12.00 pm– 1.00 pm )                                           
Bidang                        : menggambar.
Aktiviti                        : Melukis
Tema                          : objek buatan manusia.
Tajuk                          : Bendera-bendera di Malaysia.
Media                          : Alat     :  
Bahan   : Kertas mahjung, warna pensil, dan krayon.

Pengetahuan sedia ada : Murid tahu nama-nama negeri.
BBM/ ABM                 :  contoh karya kolaj, lembaran kerja, lirik lagu jalur gemilang dan hasil karya murid
EMK                            : keusahawanan dan kreativiti dan inovasi
Kaedah dan teknik    : penutup, soal jawab, dan penerangan menggunakan sumber PdP dan demonstrasi secara kelas
KBT                            : Intrapersonal, verbal-linguistik
Kecerdasan pelbagai : muzik dan visual ruang.
Kemahiran berfikir    : membanding beza, menganalisis, menilai, dan merumus
Nilai                            : bekerjasama, kesungguhan, menghargai,  dan patriotisme.
Penggabungjalinan  : pendidikan jasmani ( motor tangan)
Strategi                      : pemerhatian


Standard Kandungan

1.    Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti rupa, warna, dan harmoni yang dalam penghasilan kolaj.
2.    Aplikasi pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam membuat kolaj.
3.    Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam membuat kolaj.
4.    Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.


Standard Pembelajaran

1.1.   Persepsi Estetik      murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni visual yang ada pada karya kolaj.
1.1.1.                        unsur seni 
1.1.1.1.           Rupa              - geometri
1.1.1.2.           Warna            - asas (primer); merah, biru kuning

1.1.2.                        prinsip rekaan
1.1.2.1.                               Harmoni        - rupa dan bentuk   garisan

1.2.  Aplikasi seni             murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar dengan teknik membuat kolaj.
1.2.1.               mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
1.2.1.1.                Alat        :  berus lukisan
1.2.1.2.                Bahan   : lembaran kerja, kertas warna dan gam
1.2.2.              Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya.
1.2.2.1.                Teknik - kolaj

1.3.  Ekspresi kreatif murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan kemahiran media, proses dan teknik serta bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni.
1.3.1.          Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.
1.3.2.          Mengaplikasikan proses dan teknik kolaj dalam penghasilan karya.
1.3.3.          Menggunakan bahasa seni visual; rupa, warna, dan harmoni dalam penghasilan karya.

1.4.  Apresiasi seni                      murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
1.4.1.          Mempamerkan hasil karya yang dihasilkan.
1.4.2.          Menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
1.4.3.          Menghargai karya sendiri dan rakan
Objektif: pada akhir pengajaran murid akan dapat:
1.    Mengenal dan menyatakan maksud kolaj.
2.    Menyenaraikan alat dan bahan yang digunakan dalam proses membuat kolaj.
3.    Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan kolaj.
4.    Menyatakan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik menghasilkan kolaj.

Langkah / masa
Standard Pembelajaran
Aktiviti PdP/ ilustrasi
Catatan
Set induksi
(5 minit)
1.   Guru menunjukkan bendera-bendera setiap negeri.
2.   Guru meminta murid untuk bangun dan menyanyikan lagu tersebut bersama-sama.
3.   Guru bersoal jawab dengan murid.
Contoh soalan guru:
    i.        Siapa nak nyanyi?
Jangkaan jawapan:
    i.        Saya.
4.   Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari ini.
1.    Murid melihat lirik lagu yang diedarkan.
2.    Murid bangun di tempat masing-masing.
3.    Murid menyanyi bersama-sama.
4.    Murid bersoal jawab dengan guru.
5.    Mendengar perkaitan isi pelajaran pada hari ini.
6.    Murid mendengar perkaitan yang dinyatakan oleh guru.
BBM/ ABM :
Lirik lagu Jalur Gemilang

Kaedah dan teknik : soal jawab

Kecerdasan pelbagai : muzik

Nilai : kesungguhan
Persepsi estetik
Langkah 1
(5 Minit)



1.   Guru menyatakan tajuk hari ini ialah kolaj.
2.    Guru menyatakan maksud kolaj – bermaksud potong, koyak, gunting dan tampal sesuatu bahan ke atas sesuatu permukaan.
3.    Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada karya.
      i.        Rupa- geometri
     ii.        Warna- asas (primer); merah, biru kuning
    iii.        Harmoni - rupa dan bentuk dan garisan.
1.   Murid melihat  contoh hasil teknik kolaj yang ditunjukkan oleh guru.
2.   Murid melihat hasil karya guru.
3.   Murid  mendengar penerangan guru tentang teknik kolaj.
4.   Murid bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada hasil karya


BBM/ ABM :
Contoh kolaj

Kaedah dan teknik: penerangan menggunakan sumber PdP

Kecerdasan pelbagai : visual ruang

Kemahiran berfikir :menilai

Nilai : kesungguhan
Aplikasi seni
Langkah 2
(15 minit)
1.   Guru menunjukkan bahagian yang terdapat jalur gemilang sambil mengaitkan dengan fungsi setiap warna.
2.   Guru memperkenalkan media yang digunakan.
3.   Guru mencadangkan teknik kolaj yang sesuai digunakan.
4.   Guru menunjuk cara menggunakan teknik kolaj dengan betul.
5.   Guru meminta murid untuk menghasilkan karya yang kemas dan cantik.
1.   Murid melihat contoh kolaj.
2.   Murid melihat dan mendengar penerangan guru tentang bahan yang diperlukan:
- lembaran kerja
- kertas warna
- berus
- air
- gam
3.   Murid menumpukan perhatian ketika guru sedang melakukan demonstrasi cara penghasilan.
4.   Murid diberi peluang untuk meneroka susunan dan tampalan dengan menggunakan teknik kolaj yang betul.
BBM/ ABM : contoh kolaj

Kecerdasan pelbagai : visual ruang

Kaedah : demonstrasi secara kelas
Ekspresif kreatif
Langkah 3
(25 minit)
1.   Guru mengedarkan alat dan bahan kepada murid.
2.   Guru memantau dan membantu sekiranya murid memerlukan bantuan.
3.   Guru memberitahu kepada murid tempoh masa yang tinggal.
Langkah 1
  i.   Murid diedarkan lembaran kerja.
Langkah 2
  i.   Murid mengoyak kertas warna dengan berhati-hati.
 ii.   Murid mengoyakkan kertas warna dalam saiz kecil yang telah diedarkan dengan bantuan guru.
iii.   Murid menyusun dan menampal kepingan kertas warna mengikut reka bentuk yang disediakan menggunakan gam.
iv.   Murid dibimbing oleh guru semasa menjalankan aktiviti dengan memberi penekanan kepada kekemasan hasil kerja.
Langkah 3
  i.   Murid membuat kemasan mengikut kreativiti masing-masing.
BBM/ ABM :  contoh karya, lembaran kerja

EMK : kreativiti dan inovasi

KBT : Intrapersonal, verbal-linguistik

Nilai : bekerjasama

Penggabungjalinan : pendidikan jasmani ( motor tangan)
Apresiasi seni
Langkah 4
(5 minit)
      i.        Guru meminta murid untuk mempamerkan karya di hadapan kelas. 
     ii.        Guru memilih beberapa orang murid secara rawak murid untuk menceritakan pengalaman sepanjang penghasilan karya serta membuat apresiasi seni
      i.        Rupa- geometri
     ii.        Warna- asas (primer); merah, biru kuning
    iii.        Harmoni - rupa dan bentuk garisan
   iv.        Guru bertanya kepada murid lain berkaitan hasil seni rakan mereka ; cantik, menarik, corak pelbagai.
    v.        Guru memberikan peneguhan dan pujian terhadap karya yang dihasilkan.

Penggayaan
-  guru menyuruh murid untuk menghias dan membuat kemasan pada karya masing-masing.
1.   Murid mempamerkan karya seni yang telah mereka hasilkan di hadapan kelas. 
2.   Murid menjelaskan karya sendiri dan rakan-rakan dengan menggunakan bahasa seni visual dengan bimbingan guru.
3.   Beberapa orang murid memberi pandangan mereka terhadap hasil karya rakan mereka.
4.   Murid menghargai karya sendiri dan rakan.

BBM/ ABM : hasil karya murid

KBT : Intrapersonal, verbal-linguistik

Kemahiran berfikir : membanding beza, menganalisis

Kemahiran berfikir : menganalisis, menilai

Nilai : menghargai

Strategi : pemerhatian

Penutup
(5 minit)
1.   Guru dan murid merumuskan mengaitkan aktiviti yang dibuat tentang hari kemerdekaan yang bakal menjelang tiba.
2.   Guru memberitahu kepada murid bahawa karya yang dihasilkan secara bermutu dan kemas akan dapat dipasarkan secara komersial dan mampu meningkatkan kadar ekonomi negara.
1.   murid mengaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran hari ini.

2.   Murid memahami dan mendalami maksud yang dinyatakan oleh guru.
EMK : keusahawanan

Kaedah dan teknik : penutup

Kemahiran berfikir : merumus

Nilai: patriotisme

Ulasan guru pembimbing : Puan Efa Liyana Binti Nordin
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ulasan pensyarah pembimbing: Puan Faridah Anum Binti Abdul Wahid
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________





Terbaru Lebih lama