Anda dikehendaki menghasilkan satu rancangan pengajaran harian Kraf Tradisional Seni Anyaman
Kelas : Tahun 6
Tarikh : 22 Ogos 2014
Masa : 08.15 – 09.15 pagi
Tajuk : Mengenal Kraf Tradisional – Seni Anyaman
Objektif: Di akhir pelajaran pelajar dapat :-
(i) Mengenalpasti dan memilih jenis kelarai anyaman
(ii) Memilih dan mengaplikasi bahan yang sesuai untuk menghasilkan anyaman
(iii) Menguasai kemahiran menganyam menerusi teknik dan motif pada bahagian tepi tikar.
(iv) Membanding beza hasil karya berdasarkan bahan yang digunakan
(v) Menilai hasil kerja anyaman dengan tepat mengikut jenisnya
Pengetahuan sedia ada murid :
Pelajar pernah melihat tikar serta produk anyaman yang dihasilkan
Daripada pelbagai bahan seperti straw, riben, kertas gulungan dan sebagainya
KBKK : Membandingbeza dan mengklasiikasikan
BBM : Contoh gambar-gambar jenis kelarai serta teknik anyaman, tayangan, CD, gunting, pisau, kertas dan sebagainya.
Nilai : Bekerjasama menjaga keselamatan dan kebersihan
Perkara
|
Aktiviti P & P
|
Catatan
|
Set Induksi
|
Menari mengikut alunan muzik tarian ’Chicken Dance’
|
Aktiviti meransang melalui pergerakan
|
Perkembangan
|
I. Pengenalan tajuk
Ii. Tayangan CD tentang anyaman
Iii. Tunjukcara menganyam dengan
Bahan yang dipilih samada kertas
Warna atau riben
Iv. Alat dan bahan diedar kepada pelajar
V. Pelajar menganyam menghasilkan satu jenis kelarai yang dipilih
Vi. Pelajar memilih teknik sisipan bagi membuat corak tepi tikar menerusi proses mengepai. (Rujuk gambarajah diberi pada soalan)
Vii. Guru membimbing dan membantu pelajar
Viii. Membuat kemasan
|
Carta Aliran Proses
|
Kemuncak
|
Mempamer hasil kerja murid di hadapan kelas.
Guru membincang dan memberi komen
Proses aprtesiasi dan kritikan terhadap hasil kerja
|
Bekerjasama
|
Penutup
|
Mengulangkaji tajuk
Penerangan mengenai kegunaan hasil kerja kraf anyaman
- Sebagai hiasan
- Kegunaan harian
- Cenderamata / hadiah
- Sumber pendapatan
|
Refleksi :
Komen penyelia / Pembimbing
CATATAN : Pemarkahan Ringkasan Mengajar mengikut format yang bersesuaian dan perkembangan langkah dan aktiviti pengajaran dan pembelajaran menarik.