RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata
pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 5 Ibnu Battuta
Tarikh : 22 Mac 2016 (Selasa)
Bilangan murid :
__ / 24 orang
Masa : 60 minit (12.20 tengahari-1.20 tengahari)
Bidang :
Menggambar
Aktiviti : Lukisan
Tema : Alam Semula Jadi
Tajuk : Bunga
Media : Alat :
Bahan : kertas lukisan dan pensel, pen marker atau pen gel atau pen teknikal
Pengetahuan sedia ada
: Pernah melihat lukisan
BBM/ ABM :
Contoh gambar lukisan, peta buih berganda
EMK :
keusahawanan, kreativiti dan inovasi
Kaedah : demonstrasi
secara kelas, permainan, penerangan menggunakan sumber PdP dan penutup menggunakan
sumber PdP
KBT :
Intrapersonal, verbal-linguistik,
Kecerdasan pelbagai : visual ruang
Kemahiran berfikir : membanding beza, menganalisis,
menilai dan merumus
Nilai bekerjasama, , menghargai
Penggabungjalinan : pendidikan
jasmani ( motor tangan) dan Seni dalam pendidikan
Strategi : pemerhatian
Standard
Kandungan
1.
Persepsi dan pemahaman bahasa seni
visual iaitu jalinan, bentuk, ruang, kepelbagaian dan kesatuan yang terdapat
pada alam semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan
lukisan.
2. Aplikasi
pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan
teknik dalam penghasilan lukisan.
3. Penzahiran
idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan lukisan.
4. Apresiasi
terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni
dan budaya.
Standard
Pembelajaran
1.1
Persepsi Estetik
|
Murid dapat mengenal, memahami,
dan menyatakan bahasa seni
|
1.1.1 Unsur seni
|
visual yang ada pada lukisan.
|
1.1.1.1
|
Jalinan - tampak
|
1.1.1.2
|
Bentuk -ilusi
|
1.1.1.3
1.1.2 Prinsip rekaan
|
Ruang - ruang cetek
|
1.1.2.1
|
Kepelbagaian - hal benda (subject
matter)
|
1.1.2.2
|
Kesatuan - komposisi
|
1.2 Aplikasi Seni
|
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
|
|
media, serta proses dan teknik dalam penghasilan lukisan.
|
1.2.1
Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
1.2.1.1 Alat - tiada
1.2.1.2 Bahan - kertas lukisan dan pensel, pen marker atau pen gel atau pen
teknikal
1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses
dan teknik dalam penghasilan lukisan
1.2.2.1 Teknik - titik
1.3 Ekspresi Kreatif Murid
dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa
seni visual, media, serta proses
dan teknik dalam penghasilan karya secara kreatif.
1.3.1 Memilih
dan memanipulasi media secara kreatif
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam
penghasilan karya
1.3.3 Mengaplikasikan
proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan lukisan
1.4 Apresiasi Seni Murid
dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
1.4.1
Mempamerkan karya yang
dihasilkan
1.4.2
Menceritakan pengalaman
sendiri dalam proses penghasilan karya
1.4.3 Memberikan ulasan
karya sendiri dan rakan secara lisan.
Objektif: pada akhir pengajaran murid akan dapat:
1. Mengenal dan menyatakan maksud lukisan.
2. Menyenaraikan alat dan bahan yang digunakan dalam proses membuat lukisan.
3. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta
proses dan teknik dalam penghasilan lukisan.
4. Menyatakan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik menghasilkan lukisan.
Langkah / masa
|
Standard
Pembelajaran
|
Aktiviti
PdP/ ilustrasi
|
Catatan
|
|
Set induksi
(5
minit)
|
1. Guru membahagikan murid kepada beberapa
kumpulan.
2. Guru mengedarkan sampul surat kepada setiap
kumpulan.
3. Setiap sampul mengandungi permainan susunan
gambar.
4. Guru bersoal jawab dengan murid.
Contoh
soalan guru:
i.
Apa yang kamu lihat daripada susunan gambar
tersebut?
ii.
Siapa pernah melihat lukisan seperti ini
dihasilkan?
iii.
Adakah kamu tahu cara penghasilannya?
Jangkaan jawapan:
i.
Lukisan.
ii.
Saya.
iii.
Titik-titik / dot dot
Pengetahuan Sedia
Ada
·
Pernah melihat lukisan
Mengaitkan dengan isi pelajaran
·
Guru menerapkan nilai menghargai sesuatu karya.
·
Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari
ini.
|
1.
Murid membuat ekspresi muka.
2.
Murid berlakon adegan sedih.
3.
|
Kaedah dan teknik : Permainan
Nilai : bekerjasama.
Penggabungjalinan ; Seni dalam pendidikan
|
|
Persepsi
estetik
Langkah
1
(5
Minit)
|
1. Guru
menunjukkan contoh lukisan dan mengaitkan dengan isi pelajaran iaitu lukisan.
2. Guru
berinteraksi dengan menggunakan contoh gambar
3. Guru meminta murid mengenal pasti dan
menyatakan bahasa seni visual yang ada contoh karya lukisan menggunakan
teknik titik.
4. Guru
menyatakan definisi corak dan perbezaan antara lukisan dan catan dalam buih
berganda.
5. Guru
bersoal jawab tentang asas seni reka yang ada pada karya.
i.
Jalinan -
tampak
ii.
Bentuk -ilusi
iii.
Ruang - ruang cetek
iv.
Kepelbagaian
- hal benda (subject matter)
v.
Kesatuan
- komposisi
|
1.
Murid melihat contoh gambar lukisan yang ditunjukkan oleh
guru.
2.
Murid mendengar penerangan guru tentang teknik lukisan.
3.
Murid bersoal jawab tentang
bahasa seni visual yang ada pada hasil karya
|
BBM/ ABM
:
Contoh gambar lukisan menggunakan teknik titik,
peta buih berganda
Kaedah
dan teknik: penerangan menggunakan sumber PdP
Kecerdasan
pelbagai : visual ruang
Kemahiran
berfikir :menilai
Nilai : kesungguhan
|
|
Aplikasi seni
Langkah
2
(15
init)
|
1.
Guru memperkenalkan media yang digunakan.
2.
Guru menunjuk cara melakar gambar gubahan bunga dengan
memberikan penekanan pada komposisi.
3.
Guru menunjuk cara menghasilkan lukisan dengan teknik
titik.
4.
Guru
meminta murid untuk menghasilkan
karya yang kemas dan cantik mengikut kreativiti masing-masing.
|
1. Murid
melihat contoh lukisan
2. Murid
melihat dan mendengar penerangan guru tentang bahan yang diperlukan
3. Murid
menumpukan perhatian ketika guru sedang melakukan demonstrasi cara
penghasilan.
4. Murid
diberi peluang untuk meneroka bahan dan alatan dengan menggunakan teknik lukisan
yang betul untuk menghasilkan lukisan.
|
BBM/ ABM : contoh
lukisan
Kecerdasan pelbagai
: visual ruang
Kaedah :
demonstrasi secara kelas
|
|
Ekspresif kreatif
Langkah
3
(25
minit)
|
1.
Guru meminta murid duduk dalam kumpulan.
2.
Guru mengedarkan alat dan bahan kepada murid.
3.
Guru memantau dan membantu sekiranya murid memerlukan
bantuan.
4.
Guru memberitahu kepada murid tempoh masa yang tinggal.
|
Langkah 1
i. Murid
duduk di tempat masing-masing
Langkah 2
i. Murid
melakar dan menghasilkan karya dengan bimbingan guru.
ii.
Murid menghasilkan karya mengikut kreativiti
masing-masing dengan bimbingan guru.
Langkah 3
i. Murid
membuat kemasan mengikut kreativiti masing-masing.
|
EMK : kreativiti
dan inovasi
KBT :
Intrapersonal, verbal-linguistik
Penggabungjalinan :
pendidikan jasmani ( motor tangan)
|
|
Apresiasi
seni
Langkah 4
(5 minit)
|
1. Guru
meminta murid untuk mempamerkan karya di hadapan kelas.
2. Guru
memilih beberapa orang murid secara rawak murid untuk menceritakan pengalaman
sepanjang penghasilan karya serta membuat apresiasi seni
i.
Jalinan -
tampak
ii.
Bentuk -ilusi
iii.
Ruang - ruang cetek
iv.
Kepelbagaian
- hal benda (subject matter)
v.
Kesatuan
- komposisi
3.
Guru bertanya kepada murid lain berkaitan hasil seni
rakan mereka ; cantik, menarik, corak pelbagai.
4.
Guru memberikan peneguhan dan pujian terhadap karya
yang dihasilkan.
Penggayaan
- guru
menyuruh murid untuk menghias dan membuat kemasan pada karya masing-masing.
|
1. Murid
mempamerkan karya seni yang telah mereka hasilkan di hadapan kelas.
2. Murid menjelaskan karya sendiri dan
rakan-rakan dengan menggunakan bahasa seni visual dengan bimbingan guru.
3. Beberapa
orang murid memberi pandangan mereka terhadap hasil karya rakan mereka.
4. Murid
menghargai karya sendiri dan rakan.
|
BBM/ ABM : hasil
karya murid
KBT :
Intrapersonal, verbal-linguistik
Kemahiran berfikir : membanding
beza, menganalisis
Kemahiran berfikir :
menganalisis, menilai
Nilai : menghargai
Strategi : pemerhatian
|
|
Penutup
(5 minit)
|
1. Guru
dan murid merumuskan mengaitkan
aktiviti yang dibuat dengan inovasi menggunakan bahan yang terdapat di
sekeliling.
2. Guru
memberitahu kepada murid bahawa karya yang dihasilkan secara bermutu dan
kemas akan dapat dipasarkan secara komersial dan mampu meningkatkan kadar
ekonomi negara.
|
1.
2. Murid
memahami dan mendalami maksud yang dinyatakan oleh guru.
|
EMK :
keusahawanan dan inovasi.
Kaedah dan teknik :
penutup
Kemahiran berfikir :
merumus
Nilai: mencintai
alam sekitar
|
Ulasan
guru pembimbing / pensyarah
pembimbing:
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________