RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (LUKISAN)



Mata pelajaran        : Dunia Seni Visual.
Kelas                       : 3 Ibnu Battuta
Tarikh                      :  20 Mac 2016 (Isnin)
Bilangan  murid     : __ / __ orang
Masa                        : 60 minit (11.50 pagi -12.50 tengahari)
Bidang                     : Menggambar
Aktiviti                     : Lukisan
Tema                       : Alam Semula Jadi
Tajuk                       : Rama-rama
Media                       : Alat        : -
                                 Bahan   : kertas lukisan, warna pensel dan krayon

Pengetahuan Sedia Ada      : Pernah melihat rama-rama
BBM/ ABM                             : hasil karya murid, papan putih, peta buih berganda, Contoh gambar rama-rama, Lirik Lagu Rama-rama,   
EMK                                        : keusahawanan, kreativiti dan inovasi
Kaedah dan teknik                : penutup,demonstrasi secara kelas, soal jawab, penerangan menggunakan sumber P&P
KBT                                        : Intrapersonal, verbal-linguistik
Kecerdasan pelbagai            : visual ruang
Kemahiran berfikir                : membanding beza, menganalisis, menilai, merumus
Nilai                                        : bekerjasama, kesungguhan, menghargai
Penggabungjalinan              : Pendidikan Jasmani (motor tangan), sains
Strategi                                  : pemerhatian

Standard Kandungan

1.    Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk, warna, ruang, imbangan, dan kepelbagaian yang terdapat pada alam semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan catan.
2.    Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan catan.
3.    Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan catan.
4.    Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.

Standard Pembelajaran

1.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada lukisan.
1.1.1  Unsur seni
1.1.1.1                  Bentuk - ilusi
1.1.1.2                  Warna - sekunder atau tertier atau gabungan kedua-dua warna
1.1.1.3                  Ruang - ilusi
1.1.2 Prinsip rekaan
1.1.2.1                  Imbangan - simetri atau tidak simetri atau gabungan imbangan
1.1.2.2                  Kepelbagaian - warna
    
1.2                         Aplikasi seni                 Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media,                                              serta proses dan teknik dalam penghasilan lukisan.
                                 1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
1.2.1.1                  Alat -
1.2.1.2                  Bahan - kertas lukisan, warna pensel dan krayon
                                 1.2.2 Mengetahui penggunaan media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya
                                1.2.2.1             Teknik - lukisan 
    
1.3       Ekspresi Kreatif        Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa                  seni   visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
1.3.1      Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
1.3.2      Menggunakan bahasa seni visual iaitu bentuk, warna, ruang, imbangan dan kepelbagaian dalam penghasilan karya
1.3.3      Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya
 
  1.4                          Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan   berpandukan bahasa seni visual.
1.4.1          Mempamerkan karya yang dihasilkan
1.4.2          Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

Objektif: pada akhir pengajaran murid akan dapat:
1.    Mengenal dan menyatakan maksud lukisan.
2.    Menyenaraikan alat dan bahan yang digunakan dalam proses membuat lukisan.
3.    Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan lukisan.
4.    Menyatakan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik menghasilkan lukisan.


Langkah / masa
Standard Pembelajaran
Aktiviti P&P/ ilustrasi
Catatan
Set induksi
(5 minit)
1.   Guru mengedarkan lirik lagu Rama-rama
2.   Guru meminta murid untuk bangun dan menyanyikan lagu tersebut bersama-sama.
3.   Guru bersoal jawab dengan murid.
Contoh soalan guru:
    i.        Siapa nak nyanyi?
   ii.        Lagu ini mengenai apa?
Jangkaan jawapan:
    i.        Saya.
   ii.        Rama-rama
4.   Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari ini
5.   Guru berinteraksi dengan murid tentang  pengetahuan sedia ada murid.
Pengetahuan Sedia Ada
·         Pernah melihat rama-rama
Mengaitkan dengan isi pelajaran
·         Guru menerapkan nilai menyayangi haiwan.
6.   Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari ini
1.    Murid melihat lirik lagu yang diedarkan.
2.    Murid bangun di tempat masing-masing.
3.    Murid menyanyi bersama-sama.
4.    Murid bersoal jawab dengan guru.
5.    Mendengar perkaitan isi pelajaran pada hari ini.
6.    Murid mendengar perkaitan yang dinyatakan oleh guru.
Dari ulat jadi kepompong,
Ulat hidup dalam gelongsong,
Sampai masa kepompong pecah, pommm,
Jadi rama-rama yang indah,
Rama-rama terbang merata,
Sungguh cantik aneka warna,
Hisap madu di pohon bunga,
Tapi sayang hidup tak lama.

BBM/ ABM :
Lirik Lagu Rama-rama, Pembesar suara

Kaedah dan Teknik : Soal jawab

Kecerdasan Pelbagai : Muzik

EMK : Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Persepsi estetik
Langkah 1
(5 Minit)



1.   Guru berinteraksi dengan menggunakan contoh gambar  rama-rama bagi mengaitkan dengan isi pelajaran iaitu lukisan
2.    Guru menyatakan maksud lukisan – Lukisan merupakan satu teknik menampal dan melekatkan potongan gambar-gambar tertentu pada suatu permukaan untuk menghasilkan sesuatu tema.
3.    Guru bersoal jawab tentang asas seni reka yang ada pada karya.
      i.        Bentuk - ilusi
     ii.        Warna - sekunder atau tertier atau gabungan kedua-dua warna
    iii.        Ruang - ilusi
   iv.        Imbangan - simetri atau tidak simetri atau gabungan imbangan
    v.        Kepelbagaian - warna
4.    Guru menerangkan perbezaan lukisan dan mozek dalam peta buih berganda.

1.   Murid melihat  contoh gambar contoh gambar  rama-rama yang ditunjukkan oleh guru.
2.   Murid  mendengar penerangan guru tentang teknik lukisan.
3.   Murid bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada hasil karya

 





Peta  Buih Berganda menunjukkan persamaan dan berbezaan binaan mozek dan lukisan
BBM/ ABM :
Contoh gambar rama-rama,  peta buih berganda
Kaedah dan teknik: penerangan menggunakan sumber P&P

Kecerdasan pelbagai : visual ruang

Kemahiran berfikir :menilai

Nilai : kesungguhan
Aplikasi seni
Langkah 2
(15 minit)
1.    Guru memperkenalkan media yang digunakan.
2.    Guru meminta murid menyatakan media lain yang boleh digunakan untuk menghasilkan lukisan.
3.    Guru menunjuk cara melakar gambar rama-rama dengan memberikan penekanan pada ruang dan imbangan.  
4.    Guru menunjuk cara mewarna lakaran dengan menekankan penggunaan ton warna untuk    menimbulkan bentuk.
1.    Guru meminta murid untuk menghasilkan karya yang kemas dan cantik mengikut kreativiti masing-masing.



1.   Murid melihat dan mendengar penerangan guru tentang bahan yang diperlukan
2.  
3.   Murid menyatakan media lain yang boleh digunakan untuk menghasilkan gambar teknik lukisan. 
4.   Murid menumpukan perhatian ketika guru sedang melakukan demonstrasi cara penghasilan.
5.   Murid diberi peluang untuk meneroka bahan dengan menggunakan teknik lukisan yang betul untuk menghasilkan karya mengikut kreativiti masing-masing
BBM/ ABM : contoh gambar rama-rama

Kecerdasan pelbagai : visual ruang

Kaedah : demonstrasi secara kelas
Ekspresif kreatif
Langkah 3
(25 minit)
1.   Guru meminta murid duduk secara berpasangan.
2.   Guru mengedarkan alat dan bahan kepada murid.
3.   Guru memantau dan membantu sekiranya murid memerlukan bantuan.
4.   Guru memberitahu kepada murid tempoh masa yang tinggal.
Langkah 1
  i.   Murid duduk dalam pasangan yang telah dibahagikan.
Langkah 2
i.     Murid melukis rama-rama dengan memberikan penekanan pada ruang dan imbangan.  
ii.     Murid mewarna lakaran dengan menekankan penggunaan ton warna untuk    menimbulkan bentuk.
iii.     Murid dibimbing oleh guru semasa menjalankan aktiviti dengan memberi penekanan kepada kekemasan hasil kerja.
Langkah 3
  i.   Murid membuat kemasan mengikut kreativiti masing-masing.
EMK : kreativiti dan inovasi

KBT : Intrapersonal, verbal-linguistik

Nilai : bekerjasama

Penggabungjalinan : Pendidikan Jasmani (motor tangan)
Apresiasi seni
Langkah 4
(5 minit)
1.  Guru meminta murid untuk mempamerkan karya di hadapan kelas. 
2.  Guru memilih beberapa orang murid secara rawak murid untuk menceritakan pengalaman sepanjang penghasilan karya serta membuat apresiasi seni
      i.        Bentuk - ilusi
     ii.        Warna - sekunder atau tertier atau gabungan kedua-dua warna
    iii.        Ruang - ilusi
   iv.        Imbangan - simetri atau tidak simetri atau gabungan imbangan
    v.        Kepelbagaian - warna
3.    Guru bertanya kepada murid lain berkaitan hasil seni rakan mereka ; cantik, menarik, corak pelbagai.
4.    Guru memberikan peneguhan dan pujian terhadap karya yang dihasilkan.
Penggayaan
-  guru menyuruh murid untuk menghias dan membuat kemasan pada karya masing-masing.
1.   Murid mempamerkan karya seni yang telah mereka hasilkan di hadapan kelas. 
2.   Murid menjelaskan karya sendiri dan rakan-rakan dengan menggunakan bahasa seni visual dengan bimbingan guru.
3.   Beberapa orang murid memberi pandangan mereka terhadap hasil karya rakan mereka.
4.   Murid menghargai karya sendiri dan rakan.

BBM/ ABM : hasil karya murid

KBT : Intrapersonal, verbal-linguistik

Kemahiran berfikir : membanding beza, menganalisis

Kemahiran berfikir : menganalisis, menilai

Nilai : menghargai

Strategi : pemerhatian

Penutup
(5 minit)
1.   Guru dan murid merumuskan mengaitkan aktiviti yang dibuat dengan menyayangi haiwan.
2.   Guru mencadangkan murid untuk menghasilkan lukisan yang lebih cantik dan menjual untuk menjana pendapatan sampingan
1.   murid mengaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran hari ini.

2.   Murid memahami dan mendalami maksud yang dinyatakan oleh guru.
EMK : keusahawanan

Kaedah dan teknik : penutup

Kemahiran berfikir : merumus

Nilai: Menghargai Alam Sekitar (menyayangi haiwan)

Ulasan guru/ pensyarah pembimbing
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 





Terbaru Lebih lama