RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SENI

Mata pelajaran

: Dunia Seni Visual. 

Kelas  : 3 Ibnu Sina  

Tarikh 18 Ogos 2016 ( Khamis) 

Bilangan  murid   10   / 10   orang 

Masa : 60 minit   

Bidang : Menggambar. 

Aktiviti : Montaj 

Tema : Kesihatan 

Tajuk : Penjagaan diri 

Media : Alat   : gunting 

Bahan   : kertas lukisan, gam, pensel 

 

Pengetahuan Sedia Ada : pernah menggosok gigi 

BBM/ ABM : contoh berus gigi, gigi   

EMK : kreativiti dan inovasi 

Kaedah dan teknik : penutup,demonstrasi secara kelas, soal jawab, penerangan menggunakan sumber P&P 

KBT : Intrapersonal, verbal-linguistik 

Kecerdasan pelbagai : visual ruang 

Kemahiran berfikir : membanding beza, menganalisis, menilai, merumus 

Nilai : bekerjasama, kesungguhan, menghargai 

Penggabungjalinan : Pendidikan Jasmani (motor tangan), sains 

Strategi : pemerhatian 

 

Standard Kandungan 

 

  1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu  bentuk, ruang, kepelbagaian, dan kesatuan objek buatan manusia, dan karya seni dalam penghasilan gambar teknik montaj.  

  1. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan gambar teknik montaj.  

  1. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan gambar teknik montaj.  

  1. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah  seni dan budaya.  

Standard Pembelajaran 

 

Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada gambar teknik montaj.  

   1.1.1 Unsur seni 

  1. Bentuk - ilusi  

  1. Ruang - ilusi 

  1. Prinsip rekaan 

  1. Kepelbagaian -  imej  

  1. Kesatuan - komposisi  

     

1.2 Aplikasi seni       Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media,    serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar teknik montaj.  

  1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media  

  1. Alat - gunting 

  1. Bahan - kertas lukisan, gam, pensel 

  1.2.2 Mengetahui penggunaan media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya  

   1.2.2.1  Teknik - montaj   

     

1.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa                  seni   visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.  

  1. Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif 

  1. Menggunakan bahasa seni visual iaitu bentuk, ruang, imbangan, kepelbagaian,  dan kesatuan dalam penghasilan karya  

  1. Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya 

   

  1.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan   berpandukan bahasa seni visual.  

  1. Mempamerkan karya yang dihasilkan  

  1. Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan 

 

Objektif: pada akhir pengajaran murid akan dapat: 

  1. Mengenal dan menyatakan maksud montaj. 

  1. Menyenaraikan alat dan bahan yang digunakan dalam proses membuat montaj. 

  1. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan montaj. 

  1. Menyatakan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik menghasilkan montaj. 

 

 

 

Langkah / masa 

Standard Pembelajaran 

Aktiviti P&P/ ilustrasi 

Catatan 

Set induksi 

(5 minit) 

  1. Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan 

  1. Guru membuat pertandingan nyanyian lagu 

 

Contoh lagu 

  1. Gosok gigi, gosok gigi, gosok gigi sekarang, gosok apa, gosok apa, gosok apa sekarang? 

Jangkaan jawapan: 

  1. Gosok mata, gosok mata, gosok mata sekarang, mata apa,mata apa, mata apa sekarang.  

 

Pengetahuan Sedia Ada 

  • Pernah menggosok gigi 

Mengaitkan dengan isi pelajaran 

  • Guru menerapkan nilai menjaga kesihatan diri 

  1. Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari ini. 

  1. Murid duduk dalam kumpulan 

  1. Murid menyanyi mengikut kumpulan 

  1. Murid mendengar perkaitan isi pelajaran yang dinyatakan oleh guru. 

 

Kaedah dan teknik : nyanyian 

 

Nilai : kesungguhan 

 

Penggabungjalinan ; Muzik 

Persepsi estetik 

Langkah 1 

  1. Minit) 

 

 

 

  1. Guru berinteraksi dengan murid dengan menunjukkan struktur gigi dengan contoh bagi mengaitkan dengan isi pelajaran iaitu montaj 

  1. Guru bersoal jawab dan menerangkan bahagian-bahagian gigi; 

  • Gigi taring, 

  • Gigi bongsu, 

  • Gigi garham 

 

  1. Guru menerangkan perbezaan montaj dan mozek dalam peta buih berganda. 

 

 

  1. Murid melihat  contoh gigi yang ditunjukkan oleh guru. 

  1. Murid  mendengar penerangan guru tentang teknik montaj. 

  1. Murid bersoal jawab tentang bahagian-bahagian gigi 

 

 

 

 

Text Box 

BBM/ ABM : 

Bahagian mulut; gigi, gusi 

 

Kaedah dan teknik: penerangan menggunakan sumber P&P 

 

Kecerdasan pelbagai : visual ruang 

 

Kemahiran berfikir :menilai  

 

Nilai : kesungguhan  

Aplikasi seni 

Langkah 2 

(15 minit) 

  1. Guru memperkenalkan media yang digunakan.  

  1. Guru meminta murid menyatakan media lain yang boleh digunakan untuk menghasilkan teknik montaj. 

  1. Guru  menunjuk cara menggunting dan menampal gambar kenderaan secara tersusun menjadi satu komposisi yang menarik.   

  1. Guru meminta murid untuk menghasilkan karya yang kemas dan cantik mengikut kreativiti masing-masing. 

 

 

 

  1. Murid melihat contoh montaj  

  1. Murid melihat dan mendengar penerangan guru tentang bahan yang diperlukan: 

  1. Murid menyatakan media lain yang boleh digunakan untuk menghasilkan gambar teknik montaj.   

-Gunting, kertas lukisan, gam, pensel https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhBQ59JeOG4y5F8UIYrRA3f5kqqD9jnkq9l-aW_HeTL2QXBdzJz18Ny9Oor11lYcoXKcxhyWNQ2kiifnFZt4_6Vd8dtUBYmU7Tv5vLNfLwGCwxgdxTq9C_n9FklUpDAyRecLtI1PQZd1ZJl/s200/Alatan+dan+Bahan.jpg 

  1. Murid menumpukan perhatian ketika guru sedang melakukan demonstrasi cara penghasilan. 

  1. Murid diberi peluang untuk meneroka bahan dan alatan dengan menggunakan teknik montaj yang betul untuk menghasilkan karya mengikut kreativiti masing-masing 

BBM/ ABM : contoh montaj 

 

Kecerdasan pelbagai : visual ruang 

 

Kaedah : demonstrasi secara kelas 

Ekspresif kreatif 

Langkah 3 

(25 minit) 

  1. Guru meminta murid secara berpasangan 

  1. Guru mengedarkan alat dan bahan kepada murid. 

  1. Guru memantau dan membantu sekiranya murid memerlukan bantuan. 

  1. Guru memberitahu kepada murid tempoh masa yang tinggal. 

Langkah 1 

  1. Murid duduk secara berpasangan 

Langkah 2 

  1. Murid memotong dan menggunting bahan dengan bantuan guru untuk memastikan keselamatan. 

  1. Murid menyusun dan menampal struktur gigi mengikut kreativiti masing-masing menggunakan gam untuk membuat montaj. 

  1. Murid dibimbing oleh guru semasa menjalankan aktiviti dengan memberi penekanan kepada kekemasan hasil kerja. 

Langkah 3 

  1. Murid membuat kemasan mengikut kreativiti masing-masing. 

EMK : kreativiti dan inovasi 

 

KBT : Intrapersonal, verbal-linguistik 

 

Nilai : bekerjasama 

 

Penggabungjalinan : Pendidikan Jasmani (motor tangan) 

Apresiasi seni 

Langkah 4 

(5 minit) 

  1. Guru meminta beberapa pasangan untuk ke hadapan menjadi doktor gigi dan pasangan pesakit.   

  1. Guru memilih beberapa orang murid secara rawak murid untuk menceritakan pengalaman sepanjang penghasilan karya serta membuat apresiasi seni 

  1. Unsur seni 

  1. Bentuk - ilusi  

  1. Ruang - ilusi 

  1. Prinsip rekaan 

  1. Kepelbagaian -  imej  

  1. Kesatuan - komposisi  

  1. Guru meminta murid lain memberi pandangan dan komen mengenai gigi rakan mereka 

  1. Guru memberikan peneguhan dan pujian terhadap karya yang dihasilkan. 

Penggayaan 

- guru menyuruh murid untuk menghias dan membuat kemasan pada karya masing-masing. 

  1. Beberapa pasangan dipilih untuk ke hadapan menjadi doktor gigi dan pasangan pesakit.   

  1. Murid menjelaskan karya sendiri dan rakan-rakan dengan menggunakan bahasa seni visual dengan bimbingan guru. 

  1. Beberapa orang murid memberi pandangan dan komen mengenai gigi rakan mereka 

  1. Murid menghargai karya sendiri dan rakan. 

 

BBM/ ABM : hasil karya murid 

 

KBT : Intrapersonal, verbal-linguistik 

 

Kemahiran berfikir : membanding beza, menganalisis 

 

Kemahiran berfikir : menganalisis, menilai 

 

Nilai : menghargai 

 

Strategi : pemerhatian 

 

Penutup 

(5 minit) 

  1. Guru dan murid merumuskan mengaitkan aktiviti yang dibuat dengan kempen kesihatan penjagaan diri 

  1. http://content.mycutegraphics.com/graphics/teacher/students-in-line-with-teacher.pngmurid mengaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran hari ini. 

 

  1. Murid memahami dan mendalami maksud yang dinyatakan oleh guru. 

Kaedah dan teknik : penutup 

 

Kemahiran berfikir : merumus 

 

Nilai: menjaga kesihatan diri 

 

Terbaru Lebih lama