| RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN | |||||||||||||
| MINGGU | HARI | TARIKH | TAHUN | MASA | MATAPELAJARAN | ||||||||
|  |  |  | 3 |  |  |  | BAHASA
   MELAYU |  | |||||
| 60 minit | |||||||||||||
| TEMA | 8 : EKONOMI, KEUSAHAWANAN DAN KEWANGAN | ||||||||||||
|  UNIT | 24. Bijak Mengurus Kewangan | TAJUK | Hasil Menabung | ||||||||||
| KEMAHIRAN BAHASA | 1.0 KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR | ||||||||||||
| STANDARD KANDUNGAN | 1.2
   Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai | ||||||||||||
| STANDARD PEMBELAJARAN | 1.2.3 Bersoal jawab
   untuk mendapatkan dan menyampaikan maklumat | ||||||||||||
| OBJEKTIF PEMBELAJARAN | Pada akhir PdPC murid dapat : Bersoal jawab untuk mendapatkan maklumat | ||||||||||||
| KRITERIA KEJAYAAN | Murid
  berjaya
  bersoal jawab untuk mendapatkan maklumat dengan baik | ||||||||||||
| AKTIVITI PDPC | Pengenalan : Murid
  mendengar nasihat guru tentang kebaikan
  menabung untuk masa hadapan. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
  pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 77. 3. Murid membaca petikan. 4. Murid dibimbing mendapatkan maklumat dan
  menyampaikannya. 5. Murid bersoal jawab untuk mendapatkan maklumat.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms
  85-86.(PBD) 7. Beberapa orang murid berkongsi cerita hasil
  mereka menabung kepada rakan.(PAK 21) Penutup
  : Murid
  bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
  pelajaran. | ||||||||||||
| BBB | Buku
  Teks: 77, Buku Aktiviti: 85-86 | ||||||||||||
| SISTEM BAHASA | Sebutan dan
   Intonasi | ||||||||||||
| KBAT | Menganalis | EMK |  | ||||||||||
| PAK-21 | Learning Experiences (Pengalaman Peribadi) | NILAI MURNI | Berdikari  | ||||||||||
| TAHAP PENGUASAAN (PBS) | 3 | PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) | Buku Aktiviti |  | |||||||||
| REFLEKSI / IMPAK | KEHADIRAN :        /  | ||||||||||||
| ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.                                                                                                  
  PdP ditunda kerana ________________________________________________ | |||||||||||||
| RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN | |||||||||||||
| MINGGU | HARI | TARIKH | TAHUN | MASA | MATAPELAJARAN | ||||||||
|  |  |  | 3 |  |  |  | BAHASA
   MELAYU |  | |||||
| 60 minit | |||||||||||||
| TEMA | 8 : EKONOMI, KEUSAHAWANAN DAN KEWANGAN | ||||||||||||
|  UNIT | 24. Bijak Mengurus Kewangan | TAJUK | Pantun Sikap Berjimat | ||||||||||
| KEMAHIRAN BAHASA | 2.0 KEMAHIRAN MEMBACA | ||||||||||||
| STANDARD KANDUNGAN | 2.3
   Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera | ||||||||||||
| STANDARD PEMBELAJARAN | 2.3.1
   Membaca dan mengenal pasti kandungan teks bahan sastera dan bukan sastera;
   (iv) pantun | ||||||||||||
| OBJEKTIF PEMBELAJARAN | Pada akhir PdPC murid dapat : Menjelaskan maksud pantun  | ||||||||||||
| KRITERIA KEJAYAAN | Murid
  berjaya menjelaskan maksud pantun dengan baik | ||||||||||||
| AKTIVITI PDPC | Pengenalan : Murid berbincang mengenai rangkap pantun
  dalam buku teks. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
  pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 78. 3. Murid membaca dan memahami pantun. 4. Murid dibimbing menaakul pantun. 5. Murid berbincang dan menjelaskan maksud
  pantun.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms
  87.(PBD) 7. Dua orang murid dipilih ke hadapan kelas untuk membaca
  pantun dan seorang lagi membaca maksud pantun.(PAK 21) Penutup
  : Murid
  bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
  pelajaran. | ||||||||||||
| BBB | Buku
  Teks: 78, Buku Aktiviti: 87 | ||||||||||||
| SISTEM BAHASA | Sebutan dan
   Intonasi | ||||||||||||
| KBAT | Menganalis | EMK |  | ||||||||||
| PAK-21 | Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi) | NILAI MURNI | Rasional | ||||||||||
| TAHAP PENGUASAAN (PBS) | 3 | PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) | Buku Aktiviti |  | |||||||||
| REFLEKSI / IMPAK | KEHADIRAN :        /  | ||||||||||||
| ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.                                                                                                  
  PdP ditunda kerana ________________________________________________ | |||||||||||||
| RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN | |||||||||||||
| MINGGU | HARI | TARIKH | TAHUN | MASA | MATAPELAJARAN | ||||||||
|  |  |  | 3 |  |  |  | BAHASA
   MELAYU |  | |||||
| 60 minit | |||||||||||||
| TEMA | 8 : EKONOMI, KEUSAHAWANAN DAN KEWANGAN | ||||||||||||
|  UNIT | 24. Bijak Mengurus Kewangan | TAJUK | Keluarga Hebat | ||||||||||
| KEMAHIRAN BAHASA | 3.0 KEMAHIRAN MENULIS | ||||||||||||
| STANDARD KANDUNGAN | 3.3
   Menghasilkan penulisan | ||||||||||||
| STANDARD PEMBELAJARAN | 3.3.2
   Mengedit dan memurnikan hasil penulisan daripada aspek; (iii) struktur ayat | ||||||||||||
| OBJEKTIF PEMBELAJARAN | Pada akhir PdPC murid dapat : Mengenal pasti kesalahan penggunaan
  struktur ayat | ||||||||||||
| KRITERIA KEJAYAAN | Murid
  berjaya mengenal pasti kesalahan penggunaan struktur ayat
  dengan betul | ||||||||||||
| AKTIVITI PDPC | Pengenalan : Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.(PAK
  21) Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran
  dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 79. 3. Murid membaca petikan. 4. Murid dibimbing mengenal pasti kesalahan
  penggunaan struktur ayat. 5. Murid berbincang untuk menulis struktur ayat yang
  betul.(KBAT) 6. Murid menulis jadual struktur ayat dalam buku
  latihan. PBD) Penutup
  : Murid
  bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
  pelajaran. | ||||||||||||
| BBB | Buku
  Teks: 79 | ||||||||||||
| SISTEM BAHASA | Sebutan dan
   Intonasi | ||||||||||||
| KBAT | Menganalis | EMK |  | ||||||||||
| PAK-21 | Recap Group (Mengulangi / mengingat semula) | NILAI MURNI | Berdisiplin | ||||||||||
| TAHAP PENGUASAAN (PBS) | 3 | PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) | Buku Aktiviti |  | |||||||||
| REFLEKSI / IMPAK | KEHADIRAN :        /  | ||||||||||||
| ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.                                                                                                  
  PdP ditunda kerana ________________________________________________ | |||||||||||||
| RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PKJR) | |||||||||||||
| MINGGU | HARI | TARIKH | TAHUN | MASA | MATAPELAJARAN | ||||||||
|  |  |  | 3 |  |  |  | BAHASA
   MELAYU |  | |||||
| 60 minit | |||||||||||||
| TEMA | 8 : EKONOMI, KEUSAHAWANAN DAN KEWANGAN | ||||||||||||
|  UNIT | 24. Bijak Mengurus Kewangan | TAJUK | Rakan Niaga Muda | ||||||||||
| TEMA PKJR | 6 : Tingkah Laku Penumpang | TAJUK PKJR | Pemilihan Topi Keledar Yang Sesuai | ||||||||||
| KEMAHIRAN BAHASA | 5.0 ASPEK TATABAHASA | ||||||||||||
| STANDARD KANDUNGAN | 5.3
   Memahami dan membina ayat mengikut konteks | ||||||||||||
| 6.3
  Penggunaan Topi Keledar | |||||||||||||
| STANDARD PEMBELAJARAN | 5.3.1 Memahami dan membina ayat mengikut konteks; (iii) ayat tanya dengan
   kata tanya (iv) ayat tanya tanpa kata tanya | ||||||||||||
| HP PKJR 6.3.3
  Kepentingan memakai topi keledar yang sesuai | |||||||||||||
| OBJEKTIF PEMBELAJARAN | Pada akhir PdPC murid dapat : 1. Membina ayat tanya dengan kata tanya
  dan ayat tanya tanpa kata Tanya. 2. Menyatakan kepentingan memakai topi
  keledar yang sesuai. | ||||||||||||
| KRITERIA KEJAYAAN | Murid
  berjaya membina ayat tanya dengan kata tanya dan ayat tanya
  tanpa kata tanya dengan betul | ||||||||||||
| AKTIVITI PDPC | Pengenalan : Murid mengimbas pelajaran lalu tentang kata Tanya. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
  pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 80. 3. Murid membaca petikan. 4. Murid dibimbing menggunakan ayat tanya
  berdasarkan maklumat. 5. Murid membina ayat tanya dengan kata tanya dan
  ayat tanya tanpa kata tanya mengikut konteks.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms
  89-90.(PBD) 7. Murid membuat simulasi berdasarkan dialog dalam
  buku teks.(PAK 21) 8. Murid membaca dialog dalam BAM PKJR m/s 27 dengan
  sebutan dan intonasi yang betul. 9. Murid mencatatkan isi-isi penting dalam buku
  latihan. Penutup
  : Murid
  bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
  pelajaran. | ||||||||||||
| BBB | Buku
  Teks: 80, Buku Aktiviti: 89-90, BAM PKJR m/s
  27 | ||||||||||||
| SISTEM BAHASA | Tatabahasa | ||||||||||||
| KBAT | Menganalis | EMK |  | ||||||||||
| PAK-21 | Role-Play (Main peranan)  | NILAI MURNI | Keusahawanan | ||||||||||
| TAHAP PENGUASAAN (PBS) | 3 | PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) | Buku Aktiviti |  | |||||||||
| REFLEKSI / IMPAK | KEHADIRAN :        /  | ||||||||||||
| ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.                                                                                                  
  PdP ditunda kerana ________________________________________________ | |||||||||||||
| RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN | |||||||||||||
| MINGGU | HARI | TARIKH | TAHUN | MASA | MATAPELAJARAN | ||||||||
|  |  |  | 3 |  |  |  | BAHASA
   MELAYU |  | |||||
| 60 minit | |||||||||||||
| TEMA | 8 : EKONOMI, KEUSAHAWANAN DAN KEWANGAN | ||||||||||||
|  UNIT | 23. Budaya Usahawan | TAJUK | Oh, Inspirasiku! | ||||||||||
| KEMAHIRAN BAHASA | 5.0 ASPEK TATABAHASA | ||||||||||||
| STANDARD KANDUNGAN | 5.2
   Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks | ||||||||||||
| STANDARD PEMBELAJARAN | 5.3.1 Memahami dan membina ayat
   mengikut konteks (i) ayat seruan (ii) ayat
   perintah  | ||||||||||||
| OBJEKTIF PEMBELAJARAN | Pada akhir PdPC murid dapat : Membina ayat seruan dan ayat perintah
  mengikut konteks | ||||||||||||
| KRITERIA KEJAYAAN | Murid
  berjaya membina ayat seruan dan ayat perintah mengikut
  konteks dengan betul  | ||||||||||||
| AKTIVITI PDPC | Pengenalan : Murid mendengar guru bercerita tentang
  seseorang yang boleh dijadikan sumber inspirasi kepada murid. Aktiviti : 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
  pelajaran dengan tajuk pelajaran. 2. Murid diminta membuka buku teks ms 76. 3. Murid membaca petikan. 4. Murid dibimbing mengenal ayat seruan dan ayat perintah. 5. Murid dibimbing membina ayat menggunakan ayat
  seruan dan ayat perintah mengikut konteks.(KBAT) 6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms
  83-84.(PBD) 7. Beberapa orang murid dipanggil ke hadapan untuk
  berkongsi sumber inspirasi mereka kepada rakan.(PAK 21) Penutup
  : Murid
  bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
  pelajaran. | ||||||||||||
| BBB | Buku
  Teks: 76, Buku Aktiviti: 83-84 | ||||||||||||
| SISTEM BAHASA | Tatabahasa | ||||||||||||
| KBAT | Menganalis | EMK |  | ||||||||||
| PAK-21 | Hot Seating (Kerusi Panas) | NILAI MURNI | Berbudi bahasa | ||||||||||
| TAHAP PENGUASAAN (PBS) | 3 | PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) | Buku Aktiviti |  | |||||||||
| REFLEKSI / IMPAK | KEHADIRAN :        /  | ||||||||||||
| ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. ______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.                                                                                                  
  PdP ditunda kerana ________________________________________________ | |||||||||||||