Tajuk 4
|
PERSEDIAAN
UNTUK MENGAJAR
|
Sinopsis
Tajuk-tajuk dalam bab ini merangkumi perbincangan tentang persediaan untuk mengajar. Kepentingan dan tujuan perancangan untuk pengajaran akan
dibincangkan. Anda akan dibimbing untuk
menguasai kemahiran merancang Rancangan Pengajaran Tahunan (RPT) dan persediaan
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) berdasarkan format dan keperluan Kurikulum Standard Sekolah
Rendah (KSSR). Panduan penulisan hasil pembelajaran untuk satu sesi pelajaran
akan diberikan berdasarkan Taksonomi Bloom yang
disemak semula oleh Anderson dan Krathwohl (2001). Ini diikuti
dengan penelitian jenis pentaksiran yang sesuai digunakan dalam bilik darjah.
Konsep, kepentingan
dan proses pengajaran mikro diperkenalkan diikuti dengan penerangan tentang
kemahiran-kemahiran asas pengajaran mikro seperti set induksi, penggunaan papan
tulis, variasi rangsangan, penyoalan, peneguhan, penerangan, penggunaan bahan
bantu mengajar, dan penutup. Bagi setiap
kemahiran mikro yang dibincangkan, penggunaan borang penyeliaan yang sesuai
diperkenalkan.
Hasil Pembelajaran
Setelah
selesai mengikuti bab ini, diharap anda dapat:
1. Menerangkan kepentingan dan tujuan merancang sesuatu pelajaran.
2. Menyenaraikan
langkah-langkah pengajaran dan mengkategorikannya mengikut komponen/fasa utama
pengajaran (perancangan, pelaksanaan dan pentaksiran.
3. Menguasai kemahiran penyediaan RPH dan
penyampaian pengajaran berdasarkan penelitian dan pentafsiran dokumen standard
kurikulum.
4. Menentukan jenis pentaksiran yang
digunakan sesuai dengan tujuan dan langkah pengajaran.
5. Menjelaskan
konsep pengajaran mikro.
6. Membanding-beza
pengajaran mikro dengan pengajaran makro.
7. Melaksanakan
sesi amali untuk mempraktikkan kemahiran-kemahiran asas pengajaran
mikro.
8. Menganalisis sesi pengajaran mikro,
menerima maklum balas konstruktif untuk penambahbaikan amalan pengajaran.
Kerangka konsep tajuk-tajuk
bab ini
PENCETUSAN MINDA
Semua guru praperkhidmatan mesti melalui pengalaman perancangan pengajaran dan
pengajaran mikro untuk memastikan kemahiran dan penyampaian pengajaran
berkesan dan berkualiti. Apakah
tujuan pendedahan pengalaman tersebut?
|
4.1 PERANCANGAN
UNTUK PENGAJARAN
Perancangan untuk
pengajaran menentukan apa yang akan diajar untuk satu semester/ tahun dan dalam
cara mana ia akan diajar berpandukan sukatan pelajaran. Untuk memastikan sesuatu pengajaran dilaksanakan dengan
berkesan dan berjaya, seseorang guru harus terlebih dahulu menyedari
kepentingan perancangan untuk pengajaran.
Guru perlu merancang untuk
pengajaran dengan membuat penelitian dan pentafsiran terhadap kurikulum
kebangsaan, sukatan pelajaran, huraian sukatan pelajaran dan surat pekeliling
ikhtisas yang sedang berkuatkuasa.
Kandungan sukatan pelajaran perlu disesuaikan mengikut tahap pencapaian
semasa, potensi dan kemajuan pelajar serta berlaku secara bersepadu. Selain
daripada itu, pendekatan, kaedah dan
teknik dipelbagaikan serta menggunakan bahan-bahan sokongan yang relevan dan
sesuai dengan tahap pencapaian, potensi dan kemajuan pelajar.
4.1.2 Penelitian
Sukatan Pelajaran
Pada tahun 2010/2011, Kurikulum Transformasi Sekolah Rendah digubal berasaskan standard
kandungan dan standard pembelajaran: Kurikulum Standard Prasekolah Kebangsaan (KSPK)
dan Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR). KSSR berhasrat untuk melahirkan insan yang
seimbang, berfikiran kreatif, kritis dan inovatif melalui tunjang-tunjang
komunikasi, sains dan teknologi, perkembangan fizikal dan estetika,
keterampilan diri, kemanusiaan dan
kerohanian, sikap dan nilai. Guru perlu membuat perancangan untuk pengajaran
berdasarkan Dokumen Standard Kurikulum bagi mata pelajaran yang diajarnya. Dokumen Standard
Kurikulum merupakan satu dokumen yang mengandungi satu program pengajaran dan
pembelajaran. Ia merupakan satu alat utama dalam memperuntukkan sesuatu ilmu,
kemahiran dan nilai yang akan dikuasai oleh pelajar.
4.1.3 Rancangan
Pengajaran
Rancangan
Pengajaran merupakan pelan bertindak untuk sesuatu program
pengajaran dan pembelajaran yang disediakan berdasarkan sukatan pelajaran mata
pelajaran yang akan diajar untuk tahun akademik atau semester tertentu. Dengan adanya Rancangan Pengajaran, guru
boleh
·
melaksanakan pengajaran dan pembelajaran
secara sistematik mengikut pemeringkatan yang sesuai.
·
menentukan ilmu,
kemahiran dan nilai (standard isi kandungan dan standard pembelajaran) yang
perlu disepadukan dalam enam tunjang KSSR .
·
Menentukan strategi pengajaran dan
pembelajaran yang sesuai berdasarkan isi kandungan, kemahiran dan nilai yang
ditentukan.
·
menyediakan aktiviti dan sumber pengajaran
yang sesuai.
·
menentukan kesesuaian jenis pentaksiran formatif mengikut
langkah pengajaran.
Biasanya, Rancangan Pengajaran meliputi
Rancangan
Pengajaran
Tahunan (RPT)/ Semester
Rancangan Pengajaran Mingguan (RPM)
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Rancangan
Pengajaran Tahunan
Siapakah yang akan merancang Rancangan Pengajaran
Tahunan? Secara am, Ketua
Panitia bersama semua guru yang mengajar mata pelajaran tersebut bekerjasama
untuk menyediakan Rancangan Pengajaran Tahunan berkenaan. Melalui amalan ini ujian bulanan dan
peperiksaan boleh ditentu dan diseragamkan. Tahap di mana mata pelajaran itu
patut diajar, teknik dan sumber pengajaran boleh ditentukan dan dikongsi
bersama.
Rancangan Pengajaran
Tahunan terbahagi kepada dua bahagian :
Penggal Pertama (Januari –
Mei)
Penggal Kedua (Jun -
Oktober)
Rancangan Pengajaran
Tahunan perlu mengambil
kira aspek berikut:-
·
Masa
yang diperuntukkan bagi satu waktu dalam seminggu/semester.
·
Isi kandungan yang
perlu diselesaikan, kepentingannya dan jangka masa yang diperlukan.
·
Urutan
isi kandungan yang hendak diajar
·
Integrasi
kesemua kemahiran
·
Membuat keputusan tentang jumlah masa yang
anda gunakan dengan baik bagi setiap topik. Adalah baik untuk mengambil kira
cuti umum dan cuti sekolah
Jadual 4.1
menunjukkan contoh Rancangan Pengajaran Tahunan
yang mempunyai komponen dan maklumat-maklumat yang perlu dimasukkan ke
dalamnya. Anda boleh membuat pencarian laman
web contoh-contoh mata pelajaran KSSR melalui portal rasmi Jabatan Pelajaran
Negeri masing-masing ataupun laman KSSR online
di http://www.kssronline.com/p/lesson-plan.html
Jadual 4.1
Contoh Rancangan
Pelajaran Tahunan Untuk Mata Pelajaran Pendidikan Jasmani
MINGGU
|
STANDARD KANDUNGAN
|
STANDARD PEMBELAJARAN
|
CADANGAN AKTIVITI
|
CATATAN
|
1
|
Konsep Pergerakan
|
1.1 .1 Melakukan pergerakan ke ruang am yang
telah ditetapkan
|
1. Memanaskan badan
|
Cadangan EMK
|
|
Unit 1 : Kesedaran
Ruang
|
2. Bergerak dalam ruang
terbuka
|
1. Keusahawanan- sikap keusahawanan
|
|
|
Objektif: : Berkebolehan
melakukan pelbagai pergerakan berdasarkan kesedaran ruang
|
2.1.1 Membezakan pergerakan mengikut ruang
|
3. Petak sempit dan luas
|
|
|
5.1.2 Melakukan aktiviti dalam ruang yang selamat
|
4. Bergerak berhalangan
|
||
|
5. Permainan kecil : Finding
Nemo
|
|||
|
|
|
6. Menyejukkan badan
|
|
|
|
|
7. Pentaksiran
|
|
|
|
|
|
|
2
|
Konsep Pergerakan
|
1.1.2 Meningkatkan kelajuan semasa bergerak
|
1. Memanaskan badan
|
Cadangan EMK:
|
|
Unit 2 : Kelajuan Pergerakan
|
2.1.3 Mengenal pasti perlakuan yang boleh
meningkatkan
kelajuan
|
2. Meniru pergerak haiwan
|
Kreativiti dan inovatif
|
|
Objektif : Berkebolehan melakukan perbagai
pergerakan berdasarkan kelajuan
|
5.2.2 Menerima cabaran dan seronok semasa
melakukan aktiviti
|
3. Segi tiga haiwan
|
|
|
4. Permainan kecil : musang
dan ayam
5.Menyejukkan badan 6.
Pentaksiran
|
|
||
|
|
|
|
|
3
|
Pergerakan Lokomotor
|
1.2.1 Melakukan pergerakan berjalan
|
1. Memanaskan badan
|
Cadangan EMK:
|
|
Unit 3 :
Berjalan
|
2.2.1 Mengenalpasti ciri - ciri perlakuan
lokomotor
|
2. Penyampaian standard
pembelajaran
|
Kreativiti dan inovatif
|
|
Objektif : Berkebolehan melakukan kemahiran
berjalan pelbagai arah
|
5.2.2 Menerima cabaran dan seronok semasa
melakukan aktiviti
|
3.Permainan kecil : Bola Sentuh
|
|
|
4. Menyejukkan badan
5. Pentaksiran
|
|
||
|
5.3.1 Berkomunikasi antara rakan, guru dan ahli
kumpulan semasa melakukan aktiviti fizikal
|
|
||
|
|
Rancangan
Pengajaran
Harian
Setiap orang guru perlu merancang persediaan mengajar masing-masing untuk
memastikan kelancaran dan keberkesanan proses pelaksanaan pengajaran dan
pembelajaran. Persediaan mengajar yang juga dikenali sebagai Rancangan
Pengajaran Harian merupakan dokumen untuk merekodkan rancangan unit-unit pembelajaran secara
sistematik bagi sesuatu topik mata pelajaran pada hari tertentu
menggunakan format yang telah ditetapkan.
Melalui penyediaan Rancangan Pengajaran Harian, guru dapat meramal iklim
bilik darjah yang bakal dihadapi; seterusnya membuat persediaan langkah-langkah
untuk menanganinya. Rancangan Pengajaran
Harian yang disediakan dengan jelas, teliti dan lengkap merupakan kunci
kejayaan kepada guru praperkhidmatan semasa menjalankan praktikum dan
seterusnya menjadi seorang guru yang berkeyakinan dan berketrampilan.
Selain daripada itu, Rancangan Pengajaran Harian (RPH) membantu guru:
·
Menentukan objektif pembelajaran supaya guru tidak terpesong dari apa
yang dirancang.
·
Memastikan isi pelajaran disampaikan dalam masa yang diperuntukkan.
·
Merancang strategi pengajaran yang sesuai isi pelajaran, peringkat,
kebolehan dan minat pelajar.
·
Mengingati urutan bahan pengajaran yang akan disampaikan
·
Mengawal bilik darjah dengan baik.
·
Memilih jenis soalan yang sesuai serta mencabar untuk dikemukakan semasa
pengajaran.
·
Merancang bagaimana enam tunjang KSSR dapat diterapkan dalam langkah
penyampaian pengajaran atau aktiviti pembelajaran.
• Peka kepada fungsi setiap
komponen RPH dan hubungkait antaranya supaya terdapat kesinambungan dalam sesi
pengajaran dan pembelajaran tersebut.
4.1.4 Format Dan
Komponen-Komponen Dalam RPH
Terdapat pelbagai jenis format yang boleh digunakan
untuk menulis RPH. Format yang paling berguna adalah mudah untuk diikuti dan
berstruktur dengan baik. Kerangka sesuatu format boleh digunakan dengan mudah
semasa dalam bilik darjah untuk dirujuk dengan cepat oleh guru. Ia boleh
diikuti dan digunakan dengan pantas oleh guru jika sekiranya terdapat gangguan.
Anda
boleh membuat pencarian laman web contoh-contoh mata pelajaran KSSR melalui
portal rasmi Bahagian Pembangunan Kurikulum, Kementerian Pelajaran Malaysia dihttp://www.moe.gov.my/bpk/v2/kssr/dokumen_kurikulum/tahap_i
Jadual
4.2 menunjukkan templet Rancangan Pengajaran Harian
untuk Slot Pengajaran Kelas Prasekolah yang mempunyai komponen dan
maklumat-maklumat yang perlu dimasukkan ke dalamnya.
Jadual 4.2
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(SLOT PENGAJARAN KELAS)
Kelas :
Tadika Sri Cemerlang
Tarikh :
05.01.2013
Masa :
9.30 – 10.00 pagi
Bil. Murid :
25 orang
Modul :Asas/ Tema
Tajuk/Tema :
Tunjang Utama:
Standard Kandungan :
Standard
Pembelajaran:
Kesepaduan Tunjang:
Objektif
Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran murid dapat :-
i).....MESTI ADA PERLAKUAN,
SYARAT MINIMA, TEMPOH MASA.......
ii)
Pengetahuan Sedia Ada :
Kemahiran Berfikir (KB) :
Penerapan Nilai :
Bahan Bantu Mengajar (BBM) :
Fokus MI :
Kosa Kata :
Refleksi Guru Pelatih :
Ulasan Guru/ Pensyarah :
|
Jadual 4.3 merupakan saranan templet Rancangan
Pengajaran Harian untuk mata pelajaran sekolah rendah secara amnya. Rancangan Pelajaran Harian mungkin mempunyai sedikit
perbezaan antara mata pelajaran dari segi butiran yang perlu dimasukkan dalam
komponen-komponen RPH.
Jadual 4.3
Templet Rancangan Pengajaran Harian
Untuk Sekolah Rendah
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Kelas :
Tarikh :
Masa :
Bil. Murid :
Tema :
Tajuk:
Fokus Utama:
Objektif
Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat
:-
i)
ii)
Pengetahuan Sedia Ada :
Penerapan Nilai :
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
Bahan Bantu Mengajar (BBM) :
Pentaksiran Pengajaran dan Pembelajaran:
Refleksi Guru Pelatih :
Ulasan Guru/ Pensyarah :
|
Komponen-Komponen
dalam Rancangan Pelajaran Harian (RPH)
Secara am, RPH mempunyai tiga komponen yang utama
Komponen
|
Maklumat
|
Komponen Persediaan
|
Butiran am
Butiran standard kurikulum: standard kandungan, standard pembelajaran,
kesepaduan tunjang/ elemen merentas kurikulum (EMK)
Objektif pembelajaran
Pengetahuan Sedia Ada
Penerapan: nilai murni, kemahiran berfikir(KB), kecerdasan
pelbagai (MI)
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
|
Komponen Penyampaian
|
Set induksi
Perkembangan: isi pelajaran, penerapan nilai dan
kemahiran, strategi pengajaran (aktiviti murid dan guru), penggunaan sumber
|
Komponen Penutup, Pentaksiran dan Refleksi
|
Jenis dan cara penutup
Pentaksiran Pengajaran dan Pembelajaran:
Refleksi Guru Pelatih
Ulasan Guru/ Pensyarah
|
TUGASAN TERARAH
Layari laman
web rasmi Bahagian Pembangunan Kurikulum http://www.moe.gov.my/bpk/v2/kssr/dokumen_kurikulum/tahap_i (lihat bahagian ”Dokumen Kurikulum.” Buat pencarian Dokumen Kurikulum Standard
mengikut bidang pengkususan anda dan beberapa contoh Rancangan Pelajaran
Harian.
Banding-beza komponen/ciri/maklumat dalam sampelan
sukatan pelajaran dan RPH.
Berdasarkan maklumat tersebut, sediakan satu set Rancangan
Pengajaran Tahunan dan satu set Rancangan Pelajaran Harian mengikut mata
pelajaran yang dikenal pasti.
Tentukan jenis pentaksiran yang sesuai dengan
dalam langkah pengajaran (di mana perlu).
|
4.1.5 Penulisan
Hasil Pembelajaran /Objektif Pembelajaran Yang Eksplisit
Hasil pembelajaran merupakan
objektif pembelajaran yang ditulis secara eksplisit untuk menghuraikan apa yang
pelajar dapat lakukan setelah mengikuti sesuatu sesi pelajaran. Objektif
pembelajaran merupakan fokus dan panduan dalam sesuatu persediaan mengajar. Objektif
pembelajaran yang eksplisit melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh
diperhatikan (lihat Jadual 3).Huraian objektif pembelajaran yang diharapkan
tercapai ini merupakan asas untuk guru mereka bentuk strategi dan prosedur-prosedur pengajarannya dan membekal kriteria untuk menentukan
kaedah pentaksiran.
Pencapaian objektif
pembelajaran dapat dinilai melalui perubahan tingkah laku pelajar yang dapat
diperhatikan selepas mengikuti sesuatu unit/fasa/aktiviti pembelajaran. Untuk
menulis objektif pembelajaran yang eksplisit, anda perlu bermula dengan
kefahaman tentang empat unsur utama iaitu pelajar, perlakuan, keadaan dan tahap
pencapaian atau lebih dikenali dengan akronim ABCD (Audience, Behaviour, Condition, Degree).
Pelajar. Guru yang
menyediakan objektif sebagai sebahagian daripada persediaan mengajar perlu
mempunyai pengetahuan tentang latar belakang kumpulan pelajarnya seperti
pengetahuan sedia ada, tahap minat dan motivasi, komposisi jantina, dan gaya
pembelajaran mereka. Contoh, Murid-murid kelas Tahun 6 Gagah
dapat.....
Perlakuan. Perubahan tingkah laku yang
diharap dapat diperhatikan selepas aktiviti pembelajaran seperti peningkatan
dalam pengetahuan isi kandungan, kemahiran, dan nilai murni. Contoh, Murid-murid kelas Tahun 6 Gagah dapat
menamakan ......
Keadaan. Keadaan yang diperlukan bagi memudahcarakan perubahan tingkah
laku pelajar-pelajar melalui situasi atau cara isi kandungan disampaikan.Contoh,
Secara berkumpulan, murid-murid kelas
Tahun 6 Gagah membuat sumbangsaran
untuk menghasilkan senarai jenis hidupan
laut (untuk mata pelajaran Sains).
Tahap Pencapaian. Tahap pencapaian bererti
pencapaian minima yang diharapkan dalam objektif eksplisit ditentukan. Contoh, Secara berkumpulan, murid-murid kelas
Tahun 6 Gagah membuat sumbangsaran untuk menghasilkan sekurang-kurangnya lapan jenis hidupan laut (untuk mata
pelajaran Sains).
Contoh Objektif Pembelajaran Yang Eksplisit:
“Murid boleh mengenal pasti (perlakuan) sekurang-kurangnya sembilan
nombor perdana dalam (tahap pencapaian) dari carta senarai 100 nombor yang disusun secara
meningkat (keadaan).”
Sebagai panduan untuk
menulis objektif pembelajaran yang eksplisit, anda boleh rujuk kepada senarai
kata kerja di bawah:
Jadual 4.4
Taksonomi
Objektif Pembelajaran Dalam Domain Kognitif (Taksonomi Bloom, disemak semula oleh Anderson dan Krathwohl,
2001).
Kata
kerja yang menghuraikan hasil
pembelajaran pada aras mengingat:
definisikan huraikan pilihlabelkan
padankan tuliskan nyatakan
kenalpasti namakan gariskan
Kata kerja yang menghuraikan hasil pembelajaran pada aras memahami:
tukarkan terangkan rujukkan
asingkan panjangkan parafrasakan
bezakan generalisasikan
Kata
kerja yang menghuraikan aras pembelajaran pada aras mengaplikasi:
tukarkan modifikasikan hubungkan
kirakan operasikan selesaikan
tunjukkan demonstrasikan organisasikan
pindahkan kembangkan sediakan
gunakan hasilkan
Kata
kerja yang menghuraikan hasil pembelajaran pada aras analisis:
pecahkan tunjukkan bahagikan
hubungkan buat
kesimpulan asingkan
bezakan kelaskan cerakinkan
Kata kerja yang
menghuraikan hasil pembelajaran pada aras menilai:
taksirkan kritik sokong
persamaan pertahankan sahkan
bezakan justifikasikan selesaikan
terjemahkan rumuskan
Kata
kerja yang menghuraikan hasil pembelajaran pada aras mencipta:
buktikan ciptakan sintesiskan
susun
semula rekabentukkan tuliskan semula
bentukkan menjanakan gubalkan
|
Kata kerja dalam objektif pembelajaran ialah
kata perbuatan yang membawa maksud tingkah laku yang boleh diperhatikan. Sebagai
contoh, walaupun kita sebagai guru berkehendakkan pelajar kita menghargai
sesuatu adalah mustahil untuk kita melihat bila pelajar kita “menghargai
sesuatu”. Memahami ialah suatu kata
hikmat yang membawa maksud apa yang kita mahu pelajar kita lakukan tetapi kita
tidak dapat mengukur konsep “memahami”. Langkah terbaik yang boleh dilakukan
ialah membuat inferens yang pelajar itu menghargai atau memahami sesuatu
berdasarkan apa yang pelajar itu lakukan atau berkata dalam situasi terkawal.
Sebagai kesimpulan,
penulisan objektif pembelajaranyang baik adalah intipati sesuatu persediaan
mengajar. Jika objektif yang anda buat adalah kurang jelas, adalah mustahil
untuk menilai kualiti persediaan mengajar yang anda hasilkan berdasarkan
objektif pembelajaranyang kurang tepat. Sebelum anda mula menulis sesuatu
objektif pembelajaran, peruntukan sedikit masa untuk memikir tentang apa yang
anda boleh lakukan dan pastikan tingkah laku pelajar boleh diperhatikan.
Proses menulis objektif pembelajaran dan menghuraikan
apa yang anda hendak lakukan dalam aktiviti pengajaran dan pembelajaran memerlukan kesabaran dan banyak latihan.
Pastikan anda mendapat sebanyak mungkin maklum balas tentang usaha anda.
4.1.5 Pentaksiran Bilik Darjah (Formatif)
Pentaksiran bilik darjah dijalankan secara
berterusan untuk mengesan perkembangan dan pencapaian murid dalam pembelajaran. Guru biasanya menggunakan teknik soal-jawab
untuk mentaksir kefahaman murid secara formatif sebelum beralih ke langkah
pengajaran yang seterusnya. Guru boleh
menggunakan kaedah pentaksiran pelbagai yang bersifat autentik dan holistik. Pastikan semua murid
melepasi piawai standard yang ditetapkan dalam hasil pembelajaran.
|
Latihan
Berdasarkan akronim ABCD, sediakan enam
pernyataan objektif pembelajaran yang eksplisit.
|
4.2 KONSEP DAN KEPENTINGAN
PENGAJARAN MIKRO
Pengajaran mikro merupakan teknik latihan guru yang melibatkan kumpulan
kecil guru pelatih mengendalikan sebahagian sesi pengajaran di hadapan rakan sebayanya.
Sesi pengajaran antara 5-10 minit itu dirakamkan kemudian ditayang semula untuk
menjalankan “post-mortem” bagi
mengenal pasti aspek kelemahannya supaya dapat dibuat penambahbaikan.
Pengajaran mikro membolehkan guru pelatih
·
memberi
fokus kepada kemahiran mengajar tertentu dalam persekitaran yang terangkum
tanpa perasaan tergugat
·
memperoleh
maklum balas tentang teknik pengajarannya daripada pelbagai perspektif
·
menerima
sokongan dan maklum balas daripada rakan sebaya
Adalah menarik untuk mengetahui bahawa pengajaran mikro berasal dari
Stanford University pada tahun 1963.
Penyelidik dari Pusat Penyelidikan dan Pembangunan Pengajaran telah
mereka suatu pendekatan bagi latihan pengajaran praktikal dengan memperkenalkan
kawalan ketat, kaedah lebih analitikal dan suatu pendekatan baru memberi maklum
balas (Allen & Ryan dalam Brown, 1987).
4.2.1 Ciri-ciri
Pengajaran Mikro
Menurut Allen dan Ryan (1969) ciri-ciri utama
pengajaran mikro adalah:
a)
Pengajaran
mikro merupakan pengajaran sebenar walaupun situasi pengajaran telah direka
begitu rupa di mana pensyarah dan guru pelatih berkerjasama dalam situasi
latihan.
b)
Pengajaran
mikro mengurangkan keadaan kompleks bilik darjah biasa di mana saiz kelas, skop
kandungan, dan masa dikurangkan.
c)
Pengajaran
mikro memfokus kepada penguasaan tugasan yang spesifik, seperti kemahiran pengajaran,
teknik pengajaran, penguasaan bahan kurikulum atau demonstrasi kaedah
pengajaran.
d)
Pengajaran
mikro membolehkan peningkatan kemahiran mengajar dalam keadaan terkawal dari
segi jumlah pelajar, kaedah maklum balas, penyeliaan, dan faktor lain yang
boleh diubah suai.
e)
Pengajaran
mikro meningkatkan dimensi maklum balas pengajaran. Maklum balas diberi sebaik
sahaja pengajaran mikro tamat. Melalui
penggunaan borang penyeliaan yang disediakan khas untuk mendapatkan maklum
balas spesifik kepada beberapa aspek pengajaran, memainkan semula pita video,
guru pelatih dapat mengetahui prestasinya dan akan cuba memperbaikinya dalam
persekitaran yang selamat.
Secara amnya, pengajaran mikro membekal dan
memperkenalkan guru pelatih secara ansur maju akan aktiviti simulasi pengajaran
yang kompleks berkait rapat dengan situasi sebenar dalam bilik darjah. Dalam pengajaran mikro, anda akan dikehendaki
memfokus kepada kemahiran pengajaran khusus yang telah dikenal pasti oleh anda
dan pensyarah anda. Maklum balas dimantapkan dengan menonton kembali rakaman video dan komen-komen dalam borang
penyeliaan bagi setiap kemahiran pengajaran.Sebagaimana yang dibayangkan oleh
istilah tersebut, pengajaran mikro adalah ‘mikro’ dikecilkan dalam tiga cara:
·
Saiz
kelas – jumlah pelajar hanya 5-10 orang;
·
Jangka masa pengajaran –
boleh jadi sependek 5-10 minit; dan
·
Hanya berfokus
pada satu kemahiran mengajar pada satu-satu masa
4.2.2 Proses
Pengajaran Mikro
(Allen & Ryan dalam Brown, 1987).
Setiap
kitaran ditumpukan kepada latihan dalam suatu komponen kemahiran seperti set
induksi dan penutup (permulaan dan pengakhiran segmen pengajaran), penyoalan
yang berkesan, peneguhan pelajar dan penglibatan pelajar. Rajah 4.1 menunjukkan proses pengajaran mikro yang digunakan secara
meluas dalam institusi latihan perguruan di seluruh dunia.
|
Pelaksanaan
(Mengajar)
|
Maklum balas Pemerhati
|
Perancangan
semula
|
Pengajaran semula
|
Maklum balas
Pemerhati
|
Merancang
|
Rajah 4.1
Proses Pengajaran Mikro
Peringkat Merancang
Sebelum
memulakan pengajaran mikro, kuliah tentang konsep-konsep pengajaran mikro,
kemahiran-kemahiran pedagogi, sesi rakaman video, cara pemerhatian dan maklum
balas sebaya dan penggunaan borang maklum balas akan dilakukan oleh pensyarah. Pensyarah
mungkin menggunakan contoh rakaman video yang menunjukkan satu contoh sesi
pengajaran mikro untuk sesi perbincangan kemahiran pedagogi yang dijadikan
fokus serta latihan mengisi borang maklum balas rakan sebaya. Selepas itu, pensyarah dan guru pelatih
berbincang tentang kekuatan dan kelemahan yang dapat dikesan daripada
pemerhatian tersebut.
Selepas
itu, pensyarah mengenal pasti guru pelatih dan menentukan kemahiran-kemahiran
pedagogi yang perlu dijadikan fokus untuk mengendalikan satu sesi pengajaran
mikro. Setiap pelatih akan dibimbing
untuk membuat persediaan perancangan pengajaran.
Peringkat Pelaksanaan
Sebagai
guru pelatih, anda dinasihatkan
memulakan sesi pengajaran mikro dengan menyatakan objektif pengajaran
yang hendak diajar. Ini diikuti dengan
persembahan pengajaran dengan berfokus pada satu kemahiran yang telah dikenal pasti. Seramai 8-10 orang guru pelatih akan berlakon
sebagai murid-murid mengikut tahap umur seperti yang dijelaskan dalam RPH. Cuba
pastikan murid-murid anda mengambil bahagian yang aktif sepanjang sesi
pengajaran. Guru pelatih yang lain akan
berada di sudut tepi/ bilik khas untuk membuat pemerhatian serta mengisi borang
maklum balas. Sewaktu seorang guru
pelatih mengajar, gangguan luar tidak seharusnya berlaku. Guru pelatih yang
menjadi pemerhati harus peka kepada komponen-komponen kemahiran pedagogi yang
dijadikan fokus di samping mencari kekuatan dan kelemahan untuk dibincangkan kemudian.
Peringkat Maklum Balas
Pada
peringkat ini, pensyarah menjadi fasilitator semasa maklum balas diberi kepada
guru pelatih berkenaan. Berdasarkan
borang maklum balas dan tayangan rakaman video, pendapat dan pandangan untuk
mengatasi atau menambahbaik masalah/kelemahan akan dikemukakan dan
dibincangkan. Semasa maklum balas
diberikan, semua pihak perlu kekalkan suasana perbincangan positif dan
konstruktif supaya tidak ada mana-mana pihak yang merasa kecewa hasil daripada
maklum balas tersebut.
Peringkat
Perancangan Semula
Selepas
sesi maklum balas, guru pelatih berkenaan akan membuat perancangan semula
berdasarkan ulasan dan komen-komen yang diberi oleh rakan sebaya dan
pensyarahnya. Sama ada guru pelatih akan
mengajar semula sesi pengajaran mikro bergantung kepada hasil penilaian
terhadap prestasinya. Selepas
perancangan semula guru pelatih boleh melaksanakannya sekali lagi untuk
memastikan dia benar-benar menguasai kemahiran pedagogi yang dijadikan fokus
tadi.
4.2.3 Perbezaan
Antara Pengajaran Mikro Dan Pengajaran Makro
Pengajaran Mikro
·
5-10 orang murid
·
5-10 minit
·
satu kemahiran
·
satu konsep
|
Pengajaran Makro
·
30-40 orang murid
·
30-40 minit
·
pelbagai kemahiran
·
pelbagai konsep
|
Rajah
4.2. Ciri-ciri perbezaan antara
pengajaran mikro dan makro.
Pengajaran
mikro adalah proses pengajaran yang dijalankan dalam unit kecil sebagai
simulasi kepada guru pelatih. Pengajaran mikro bertujuan untuk mengurangkan masalah-masalah
yang mungkin timbul semasa pengajaran makro dijalankan. Ciri-ciri, proses dan
kepentingan pengajaran mikro telahpun dibincangkan dalam bahagian di atas. Untuk
mendapatkan kefahaman tentang persamaan dan perbezaan antara pengajaran mikro
dan makro, kita seterusnya meninjau secara ringkas konsep pengajaran makro.
Pengajaran makro
merupakan satu sesi pengajaran yang lengkap bermula dari set induksi,
perkembangan hingga ke penutup. Ia merupakan
simulasi satu pengajaran yang lengkap kepada satu kelas biasa. Pengajaran
makro boleh dikendalikan dalam bilik darjah biasa ataupun dalam makmal
pengajaran mikro. Pelaksanaannya
mengandungi ciri-ciri berikut; dilakukan dalam
bilik darjah, guru (guru pelatih)
mengajar satu sesi pengajaran yang lengkap, bertumpu kepada pelbagai kemahiran
mengajar, seramai 3-5 orang rakan pelatih berperanan sebagai
pemerhati, dan yang lain berperanan sebagai murid. Jangkamasa yang ditentukan dalam pengajaran makro
adalah berdasarkan satu sesi
pengajaran yang lengkap yang
mungkin memakan masa selama antara 30 hingga 40 minit. Pengajaran makro merupakan kesepaduan pelbagai kemahiran
pedagogi dalam pengajaran mikro berdasarkan perancangan pengajaran harian yang
disediakan oleh guru. Ianya bertujuan membantu guru pelatih membiasakan diri
melaksanakan pelbagai kemahiran dalam satu sesi pengajaran, di samping mereka
dapat memperbaiki kelemahan sebelum mereka menghadapi situasi pengajaran
sebenar di bilik darjah di sekolah.
4.3 Kemahiran –Kemahiran
Asas Pengajaran Mikro
Antara kemahiran pengajaran yang terangkum dalam pengajaran mikro dan
penilaian ialah :
·
set induksi,
·
penggunaan papan tulis
·
variasi rangsangan
·
penyoalan
·
peneguhan
·
Penerangan dengan menggunakan bahan bantu mengajar, contoh dan ilustrasi
·
penutup
Penutup
|
Set Induksi
|
Penyoalan
|
Penggunaan Papan Tulis
|
Variasi rangsangan
|
Penerangan dengan menggunakan Bahan Bantu Mengajar,
Contoh dan Ilustrasi
|
Peneguhan
|
Rajah
4.3.Kemahiran-kemahiran dalam pengajaran mikro.
Dalam bahagian berikutnya,
kita akan meneliti setiap lapan kemahiran pengajaran yang dinyatakan di atas
dan juga membekalkan contoh borang penyeliaan bagi setiap kemahiran tersebut.
a) Set Induksi
Sekarang mari kita meneliti kemahiran pengajaran mikro
yang pertama, iaitu set induksi. Kemahiran ini merujuk kepada cara guru
memulakan sesi pengajaran dan pembelajarannya. Set induksi digunakan untuk memperkenalkan
sesuatu pengajaran atau topik baru dalam suatu pengajaran yang dapat menarik
minat murid terhadap apa yang akan diajar seterusnya. Set induksi juga digunakan untuk membantu
mengenal pasti apa yang sudah diketahui dan menghubungkaitkannya dengan apa
yang akan menyusul kemudian.
Antara objektif penggunaan set induksi
adalah seperti berikut:
·
Menimbulkan
minat murid kepada apa yang akan dipelajari
·
Mewujudkan
kerangka rujukan sebelum dan semasa sesuatu sesi pengajaran
·
Membuat
perkaitan antara apa yang sudah diketahui dengan konsep atau maklumat baharu di
luar pengalaman murid; dan
·
Merangsang
kesediaan belajar murid.
Sebenarnya set induksi boleh
digunakan:
·
Pada permulaan pengajaran
·
Semasa menukar topik;
·
Sebelum sesi soal-jawab;
·
Sebelum perbincangan panel;
dan
·
Sebelum tayangan filem, klip
video, atau bentuk multimedia yang lain
|
PENCETUSAN MINDA : Think-Pair-Share
Apakah di antara
aktiviti set induksi yang telah anda cuba dalam bilik darjah? Adakah ia berjaya dalam fungsinya? Cuba
ingat kembali, dan kongsi dengan rakan sebelah anda.
|
Komponen-komponen
dalam set induksi mengandungi elemen berikut:
·
Menarik
perhatian – ini akan tercapai jika anda ingin mencuba sesuatu yang baru setiap
kali. Jika anda gunakan ‘muslihat’ yang sama setiap kali, murid anda akan jemu
terutama apabila mereka boleh teka bagaimana anda akan memulakan pengajaran
anda setiap kali anda memasuki kelas.
·
Mewujudkan
motivasi – semasa perkembangan pengajaran, murid lemah berkemungkinan hilang
tumpuan mereka; berceritalah atau tanyalah soalan yang merangsang dan relevan dan
lihat kesannya.
·
Perkaitan
Kognitif – ada kalanya murid gagal melihat keseluruhan bahan pengajaran yang
sedang disampaikan; tetapi sekiranya murid-murid dapat mengaitkan bahan
pengajaran dengan pengalaman lampau dan baru atau mungkin dengan isu semasa, ini dapat menjadi ‘mukjizat’, dan
·
Menstruktur
– murid memerlukan hala tuju agar dapat memahami apa yang sedang diajar. Oleh
itu, adalah penting sekiranya aktiviti dan tugasan yang ingin dicapai
dijelaskan terlebih dahulu.
TUTORIAL
Sediakan satu contoh set induksi untuk
dilaksanakan sebagai aktiviti pengajaran mikro. Berpandukan borang
penyeliaan set induksi di bawah, minta rakan sekursus anda untuk menilai
kemahiran set induksi anda. Bincang cara-cara untuk meningkatkan kemahiran ini
|
Jadual 4.5
Borang Penyeliaan Kemahiran Set Induksi
Komponen Set Induksi
|
Ya (Ö)
Tidak (X)
|
Ulasan
|
Menarik Perhatian
1.
Menggunakan nada suara untuk memfokus minat
2.
Menggunakan bahan bantu mengajar
3.
Menggunakan gerak isyarat badan dan kontak mata
4. Memperkenal
sesuatu yang luar biasa/ kreatif
|
|
|
Mewujudkan Motivasi
1. Menunjukkan kemesraan dan semangat yang
tinggi
2. Menggunakan teknik bercerita untuk merangsang naluri
ingin tahu
3. Menggunakan
soalan / aktiviti yang mencabar minda
|
|
|
Perkaitan Kognitif
1.
Mengaitkan dengan pengalaman lepas
2.
Mengaitkan dengan pengalaman baru
3.
Mengaitkan dengan peristiwa semasa
4.
Mengaitkan minat dan pengalaman murid
|
|
|
Menstruktur
1.
Menyatakan had tugasan
2.
Menggunakan siri soalan yang berkaitan
3.
Mencadangkan cara-cara menjalankan tugasan
4.
Menyatakan tujuan aktiviti atau tugasan
|
|
|
Sila tandakan( √ ) atau (X)pada
ruangan yang berkenaan
|
|
|
b) Penggunaan
Papan Tulis
Kemahiran kedua pengajaran mikro ialah penggunaan papan tulis. Papan tulis
merupakan alat bantu mengajar yang paling tua dan paling kerap digunakan guru
untuk menyampaikan sesuatu idea atau konsep dalam bentuk visual. Maklumat
dicatat dengan teratur untuk menambahkan keberkesanan pengajaran. Penggunaan papan tulis secara cekap
memudahkan murid membentuk persepsi yang jelas dan menyeluruh di samping
menarik minat murid mengikuti pelajarannya.
Objektif penggunaan papan tulis
adalah seperti berikut:
·
Membantu
guru memperjelaskan sesuatu fakta/konsep/idea yang abstrak secara tersusun.
·
Memudahkan
murid membuat nota dengan berkesan.
·
Untuk guru
mendemonstrasikan langkah-langkah penyelesaian masalah secara sistematik
(contohnya langkah-langkah penyelesaian masalah matematik).
·
Memberi
peluang interaktif kepada murid-murid tampil ke hadapan untuk menulis,
menyelesai masalah atau melakarkan sesuatu idea.
Komponen utama dalam kemahiran penggunaan
papan tulis adalah:
·
Kejelasan – saiz tulisan
dan gambar rajah yang sesuai, jarak antara
huruf dan perkataan yang
sesuai, tulisan yang kemas dan
lurus;
·
Susunan - penggunaan ruang, penyusunan
perkataan dan ayat;
·
Penonjolan atau penekanan – penggunaan pen marker berwarna,
menggaris
dan melakar
·
Teknik persembahan – jelas, tepat dan relevan
Maklumat yang relevan
sahaja dikekalkan, penulisan lain perlu dipadamkan untuk memudahkan
pembelajaran sesuatu konsep atau idea.
Semasa menulis di papan tulis, pastikan ketepatan dari segi penggunaan
ejaan, tanda baca dan kosa kata.
Papan
kapur
|
Papan
putih bermagnet
|
Papan
interaktif
|
Rajah
4.3. Pelbagai jenis papan tulis
|
Buat persembahan sebahagian
daripada isi pengajaran anda dengan menggunakan papan tulis. Tangkap (ambil)
gambar foto hasil penggunaan papan tulis tersebut. Adakah anda mengambil kira
kriteria-kriteria yang disenaraikan dalam Jadual 4.5 di bawah?
Berii laporan ringkas.
|
Jadual 4.6
Borang Penyeliaan
Kemahiran Penggunaan Papan Tulis
Komponen Papan Tulis
|
Ya (Ö)
Tidak (X)
|
Ulasan
|
Kejelasan
1.
Tulisan cukup besar
2.
Jarak yang sesuai antara dua huruf
3.
Jarak yang sesuai antara dua perkataan
4. Gambar rajah
ringkas atau cukup besar
|
|
|
Susunan
1.
Penggunaan ruang yang seimbang
2.
Penyusunan kemas
3. Nota atau ayat
disusun secara sistematik
|
|
|
Penonjolan atau penekanan
1.
Penggunaan kapur warna yang sesuai
2. Perkataan
penting digariskan
3. Penglabelan
dibuat dengan huruf besar yang gelap
|
|
|
Teknik persembahan
1.
Konsep jelas dan tepat
2.
Penglibatan murid
3.
Peruntukan masa releven
4.
Penyampaian idea – ringkas dan kemas
|
|
|
Sila tandakan (√) atau (X) pada
ruangan yang berkenaan
|
|
|
c) Variasi
Rangsangan
Kemahiran
pengajaran mikro yang ketiga yang akan kita pelajari ialah variasi rangsangan. Kemahiran ini merujuk kepada cara guru
mempelbagaikan teknik pengajarannya agar murid dapat mengekalkan minat dan
tumpuan kepada perkara yang sedang dipelajari. Murid-murid di peringkat sekolah
rendah mempunyai tempoh penumpuan yang
singkat (antara 15-20 minit). Kepelbagaian (variasi) rangsangan perlu digunakan
oleh guru untuk mengekalkan perhatian mereka.
Objektif penggunaan variasi rangsangan adalah
seperti berikut:
·
Menimbulkan minat dan
mengekalkan perhatian murid
·
Menambahkan peluang penggunaan pelbagai deria
dalam proses pembelajaran murid
·
Melibatkan murid secara
aktif dalam pengalaman pembelajarannya
·
Memberi peluang kepada murid memenuhi naluri
ingin tahuna melalui aktiviti inkuiri/ induktif
Guru boleh pelbagaikan penyampaian
pengajarannya melalui teknik/cara seperti:
·
pergerakan guru
memanafaatkan ruang secara sistematik, elakkan pengajaran dari satu sudut bilik
darjah sahaja,
·
penggunaan isyarat badan yang
positif,
·
penggunaan bahasa lisan dan
bukan lisan yang tidak bercanggah dengan mesej yang ingin disampaikan,
·
perubahan dalam pola
kelajuan pertuturan,
·
perubahan dalam fokus deria,
dan
·
mengatur aktiviti untuk
melibatkan murid secara fizikal.
Variasi sebegini membantu murid mengekalkan
perhatian mereka, menghilangkan kebosanan dan menimbulkan rasa ingin tahu yang
tinggi.
Jadual 4.7
Borang
Penyeliaan Kemahiran Variasi Rangsangan
Komponen
|
30 saat bagi setiap lajur
|
|||||||||||||
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
|
Pergerakan guru
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kontak dan pergerakan mata
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Suara guru
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Interaksi guru-kumpulan
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Interaksi guru-murid-guru
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Interaksi
murid-murid
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Interaksi
guru-bahan
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Interaksi
murid-bahan
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bentuk penglibatan fizikal dan verbal murid
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sila
tandakan ( √ )
pada ruangan yang berkenaan berdasarkan tingkah laku guru atau murid
|
TUTORIAL
Laksanakan slot pengajaran mikro dengan
memberi penumpuan kepada variasi rangsangan penyampaian. Berpandukan borang penyeliaan Kemahiran
Variasi Rangsangan (Jadual 4.7), minta rakan sekursus anda untuk menilai
kemahiran variasi rangsangan anda. Bincang cara-cara untukmeningkatkan
kemahiran anda dalam aspek ini.
|
d) Penyoalan
Satu lagi kemahiran
pengajaran mikro ialah kemahiran penyoalan.
Penyoalan merupakan salah satu strategi pengajaran yang tidak kompleks
serta paling berkesan untuk guru mendapatkan maklum balas tentang aras
kefahaman murid-murid terhadap apa yang dipelajari. Kemahiran penyoalan ada kaitan dengan
keupayaan seseorang dalam menggunakan
soalan aras rendah dan aras tinggi.
Kemahiran ini termasuk juga kebolehan seseorang dalam bertanyakan
pelbagai soalan susulan.
Antara objektif penyoalan adalah untuk:
·
menggalakkan murid berfikir
secara kritis dan kreatif
·
mendapatkan maklum balas
tentang tahap kefahaman murid
·
merangsang penglibatan murid
dalam perbincangan
·
mewujudkan suasana mesra dan
interaksi guru-murid
·
meningkatkan proses kognitif
dan metakognitif
·
menarik minat dan rasa ingin
tahu murid
·
mengawal perlakuan pelajar
Kebolehan guru
mengenal pasti aras soalan akan membantunya menyeimbangkan penggunaan aras
soalan tinggi dan rendah. Keseimbangan
40:60 atau 50:50 soalan fakta (Ya/Tidak & Jawapan Pendek) dengan soalan
beraras tinggi (Banding beza & Pendapat) adalah munasabah bagi sesuatu sesi
pengajaran. Selepas guru mengajukan
soalan, guru harus memberi masa yang cukup untuk pelajar berfikir tentang
soalan sebelum memberi respons. Amalan hentian antara 3 - 5 saat merupakan masa
hentian yang munasabah untuk murid memikirkan jawapan sebelum memberi respons.
Jika respons murid
kurang memuaskan, guru boleh gunakan soalan susulan yang mencungkil (follow-up
prompts), mengubahsuai soalan yang
terlampau susah untuk dijawab oleh murid kepada bentuk yang lebih mudah. Soalan susulan
yang meneroka (follow-up probes)meminta
murid-murid untuk memberi penerangan lanjutan untuk jawapan yang kurang jelas,
dan susulan alih hala(follow-up redirection) mengalihkan
respons pelajar kepada murid-murid yang
lain dalam kelas untuk diberi komen dan diperbincangkan.
Guru perlu
mengambil kira tahap umur, jantina, tahap kebolehan dan minat murid semasa
membentuk contoh-contoh soalan untuk digunakan dalam pengajaran kelas. Pastikan taburan soalan merangkumi
keseluruhan kelas. Komponen-komponen kemahiran
penyoalan yang perlu diberi fokus termasuk:
·
Pembentukan soalan yang
jelas, tepat dan ringkas
·
Fokus kepada satu idea
·
Hentian
·
Mencungkil
·
Alih hala soalan
·
Melayani jawapan dengan baik
·
Memberi petunjuk untuk
membantu murid menjawab
·
Menyebarkan
soalan-soalan ke seluruh kelas
Jadual 4.8
Borang Penyeliaan Kemahiran
Teknik Menyoal
Kemahiran
teknik menyoal
|
Nombor
soalan
|
||||||||||||||
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
15
|
|
Jelas, tepat dan ringkas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fokus kepada satu idea
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Hentian
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mencungkil
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fokus kepada
lebih daripada satu idea
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alih hala soalan
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Melayani jawapan dengan
baik
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Menyebarkan
soalan-soalan ke seluruh kelas
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aras
kognitif soalan
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
15
|
Mengingat kembali
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Memahami
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mengaplikasi
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Menganalisis
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Menilai
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mencipta
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sila
tandakan (/) pada ruangan yang sesuai berdasarkan ciri soalan yang ditanya`
|
Dari jadual di
atas, anda tentu dapati kemahiran menyoal merangkumi juga aras-aras kognitif
penyoalan yang berbeza, iaitu lebih dikenali sebagai Taksonomi Bloom
yang disemak semula oleh Anderson dan Krathwohl (2001).
e) Kemahiran
Peneguhan
Pernahkah anda
dipuji kerana melakukan sesuatu yang baik?
Apa perasaan anda? Sudah tentu anda berasa amat gembira dan ingin
mengulangi perlakuan tersebut. Pujian
yang anda terima itu disebut sebagai peneguhan. Ahli psikologi pendidikan mendefinisikan
peneguhan sebagai sebarang kesan yang memperkukuh atau menambahkan kekerapan
sesuatu tingkah laku.
Sebagai seorang
guru, saya percaya anda pernah menggunakan peneguhan dalam pengajaran dan
pembelajaran anda. Kemahiran
peneguhan merujuk kepada cara guru memperkukuhkan pengetahuan dan kemahiran
yang telah dikuasai oleh pelajar. Dalam
pengajaran mikro, peneguhan merupakan salah satu komponen kemahiran yang perlu
dipraktikkan untuk menggalakkan tingkah laku positif pelajar.
Peneguhan yang
dipilih untuk digunakan oleh guru boleh berbentuk ganjaran nyata (sticker,
pensil, coklat) atau berbentuk sosial (senyuman, anggukan kepala) atau
berbentuk aktiviti (guna komputer, baca buku cerita, berdiri di hadapan
barisan).
Peneguhan yang
diberi harus dapat memotivasi atau memberi galakan kepada pelajar pencapaian
rendah untuk berusaha dengan lebih giat lagi.Di samping itu, ia juga membantu
dalam meningkatkan konsep kendiri pelajar dan seterusnya membantu dalam
peningkatan keyakinan pelajar.
Antara objektif pemberian peneguhan
adalah untuk:
·
Menarik perhatian murid
·
Menggalakkan murid berusaha
lebih giat lagi
·
Meningkatkan pencapaian
murid
·
Memperbaiki disiplin murid
·
Meningkatkan keyakinan murid
Komponen-komponen
yang terkandung dalam kemahiran peneguhan adalah
sepertI:
·
Lisan
positif – bentuk kata seperti baik, betul, ya.
- Gerak isyarat positif – termasuk
senyuman, anggukan, menepuk tangan;
- Dampingan – mendekati, berdiri di
sebelah atau duduk di sisi murid,
- Sentuhan – menyentuh kepala atau
bahu, berjabat tangan, “high-five”
- * Lisan negatif – “oooi!,” “salah,” “malas”
·
* Gerak isyarat negatif –
mengeleng kepala, merenung secara marah, mencangkuk tangan atas pinggang, dan
sebagainya
* Mungkin digunakan oleh guru
tanpa disedari dan harus mengelakkan tindakan
seperti ini.
Jadual 4.9
Panduan Penyeliaan Kemahiran Peneguhan
Komponen
|
Ada (Ö)
Tiada
(X)
|
Ulasan
|
Lisan postif
|
|
|
Gerak isyarat positif
|
|
|
Dampingan
|
|
|
Sentuhan
|
|
|
Lisan negatif
|
|
|
Gerak isyarat negatif
|
|
|
Sila
tandakan ( √ )
atau (X) pada ruangan yang berkenaan berdasarkan jenis peneguhan yang diberi
oleh guru.
|
f)
Kemahiran Menerang Dengan Menggunakan Bahan Bantu Mengajar, Contoh Dan Ilustrasi
Yang Sesuai
Kemahiran
menerang dengan menggunakan contoh, bahan bantu mengajar dan ilustrasi
merupakan kemahiran pengajaran mikro yang merangkumi pemilihan arahan permulaan
yang sesuai, penyusunan isi kandungan secara teratur pada peringkat
perkembangan pengajaran, penggunaan sumber atau ilustrasi yang sesuaiserta mendapatkan
maklumbalas murid.
Semasa
menggunakan kemahiran menerang, guru boleh menerangkan sesuatu isi pelajaran
atau konsep dengan memberi contoh-contoh yang sesuai sambil mempamerkan
gambar-gambar, membuat demonstrasi, menayangkan klip video ataupun menggunakan
ilustrasi lain yang bersesuaian.
Penerangan sesuatu konsep yang abstrak boleh juga diperjelaskan melalui
ilustrasi yang lebih konkrit seperti
analogi, perumpamaan ataupun cerita-cerita yang dikaitkan dengan
kehidupan harian murid.
Antara objektif penggunaan kemahiran
menerang adalah untuk:
·
Menyampaikan isi pelajaran
dengan jelas dan sistematik
·
Membantu murid membuat
penanggapan yang lebih tepat berkaitan konsep yang dipelajari
·
Meningkatkan penumpuan murid
terhadap pelajaran
·
Memberi pengalaman yang seakan-akan
sebenar
Jadual 4.10
menunjukkan empat komponen utama, iaitu aras permulaan, kemahiran
ilustrasi/contoh/alat pandang dengar, penyusunan idea dan kesimpulan. Sila semak senarai berikut dan tandakan aspek
yang anda biasa lakukan. Anda bolehlah
mencuba kemahiran-kemahiran yang anda belum pernah lakukan apabila anda
mengajar di bilik darjah nanti.
Jadual 4.10
Borang Penyeliaan
Kemahiran Menerang Dengan Menggunakan
Bahan Bantu Mengajar, Contoh Dan Ilustrasi Yang Sesuai
Komponen
dan Kriteria
|
Ada (Ö)
Tiada
(X)
|
Ulasan
|
Aras
permulaan
|
|
|
Penggunaan ilustrasi/contoh/alat pandang dengar
|
|
|
Penyusunan
idea
|
|
|
Kesimpulan
|
|
|
Sila
tandakan ( √ ) atau (X) pada ruangan yang berkenaan.
|
g)
Kemahiran
Penutup
Kemahiran penutup merujuk
kepada penumpuan perhatian kepada penyelesaian sesuatu tugas atau aktiviti
pengajaran dan pembelajaran.Ia merupakan bahagian terakhir sesuatu
pelajaran. Guru merumuskan sesuatu
pengajaran, mengambil langkah-langkah untuk memastikan murid-murid dapat
memahami serta dapat membuat perkaitan dengan apa yang telah diajar. Ia juga bertujuan
untuk mengukuhkan pembelajaran murid-murid supaya mereka dapat bersedia untuk
membuat pemindahan pembelajaran. Penilaian pencapaian dan aktiviti susulan
boleh juga diberikan kepada pelajar pada bahagian penutup ini.
Terdapat dua jenis
penutup dalam pengajaran, iaitu penutup kognitif dan penutup sosial. Penutup kognitif digunakan dengan tujuan
memperkukuhkan perkara yang telah dipelajari dengan caramemberi kesimpulan atau
mengulas isi-isi penting. Manakala penutup sosial pula bertujuan untuk memberikan
sesuatu perasaan kejayaan atau kepuasan kepada murid-murid.
Komponen-komponen kemahiran penutup
terdiri daripada
·
penutup kogntif
·
penutup sosial
Jadual 4.11
Borang Penyeliaan Kemahiran Penutup
Komponen dan
criteria
|
Ada (Ö)
Tiada
(X)
|
Ulasan
|
Penutup
kognitif
|
|
|
Penutup
sosial
|
|
|
Sila tandakan (Ö) atau (X) pada ruangan yang
sesuai
|
|
|
|
Dengan menggunakan
panduan penyeliaan kemahiran penutup yang ditunjukkan di Jadual 4.11, minta bantuan rakan sejawat anda untuk menilai
kemahiran penutup yang digunakan dalam pelajaran anda.. Bincangkan
bagaimana anda boleh meningkatkan kemahiran ini
|
4.2.4 Penilaian
Pensyarah/Rakan Sebaya/Kendiri Dalam Pengajaran Mikro
Format persediaan rancangan
mengajar untuk pengajaran mikro adalah sama dengan persediaan RPH untuk
pengajaran dan pembelajaran dalam bilik darjah biasa (Rujuk Jadual 4.2 dan Jadual 4.3). Perbezaannya
adalah dalam pengajaran mikro,guru pelatih hanya memfokuskan kepada satu
kemahiran pengajaran sahaja untuk dilaksanakan.
Tujuan pelaksanaan
pengajaran mikro adalah untuk memberi peluang kepada guru pelatih mempraktikkan
kemahiran mengajar di hadapan rakan sebaya dan pensyarah dengan memfokuskan
kepada kemahiran mengajar tertentu dalam persekitaran yang terangkum. Maklum balas diperolehi daripada
Borang-borang Penyeliaan Kemahiran Mikro (diisi oleh rakan sebaya) dan tontonan
rakaman video.
Pensyarah selaku
fasilitator bersama-sama guru pelatih mendiagnos kekuatan dan kelemahan sesi
pengajaran mikro tersebut serta mengemukakan cadangan-cadangan konstruktif
untuk memperbaiki kelemahan-kelemahan yang dikenal pasti.
Banyak
kajian menunjukkan kemahiran mengajar guru merupakan penentu utama terhadap
pencapaian akademik murid (contohnya, Creemers, 1994; Doyle, 1986; Muijs &
Reynolds, 2010, Anuar et al., 2009).
Pengajaran yang berkesan seringkali dikaitkan keupayaan guru untuk
menyusun peluang pembelajaran optimum yang melibatkan kemahiran-kemahiran
seperti pengurusan rutin bilik darjah, kemahiran penyoalan dan memberi maklum
balas, penggunaan rangsangan dan peneguhan serta kemahiran bukan lisan
yang positif. Selain amalan pengajaran mikro, amalan-amalan
seperti:
·
pemerhatian pengajaran guru yang berpengalaman
·
pengajaran berpasangan
·
penganalisisan kendiri rakaman audio/video
·
penulisan refleksi pengajaran
dapat
membantu meningkatkan kemahiran pengajaran. Melalui penyediaan perancangan,
latihan yang cukup berserta dengan maklum balas daripada mentor dan rakan
sebaya, seseorang guru pelatih dapat membina keyakinan untuk menjadi seorang
guru permulaan yang kompeten.
Tamat
Tajuk 4; semoga berjaya!
RUJUKAN
Anuar,
A., Siti Haishah, A. R., & Nur Atiqah, T. A. (2009).
Tahap keupayaan pengajaaran guru Sejahar dan hubunganya dengan
pencapaian murid di sekolah berprestasi rendah.
Jurnal Pendidikan Malaysia 34(1),
53-66.
Brown, G.(1987). Microteaching: A programme of teaching skills. London: Methuen
Cohen,
L., & Manion, L. (1997).To all
student teachers on teaching practice.
London: Methuen.
Creemers, B.P.M. (1994). The
effective classroom. London: Cassell.
Darling-Hammond,
L. (1999).Teachers and teaching: Signs of a changing profession. In The
handbook of research on teacher education.Houston (ed.) New York:Macmillan
Day,
C. (1999). Developing teachers: The
challenges of lifelong learning.London: Falmer Press.
Doyle, W.
(1986).Classroom organization and
management.In Whittrock, M. (Ed.) Handbook of research on teaching (3rd
ed., pp. 394-395). New York: Macmillan Publishing Company.
Jacobsen,
D., Eggen, P.,& Kauchack, D. (2006).Methods
for teaching (6thed.).
New York: Macmillan Pub. Co.
Kementerian Pelajaran Malaysia (2007).Standard kualiti pendidikan Malaysia. Kuala Lumpur: Jemaah Nazir Sekolah.
Microteaching.
Akses
dari http://sathitech.hpage.co.in/microteaching_60788620.html pada
24 April 2013.
Muijs, D. & Reynolds, D. (2010).Effective teaching: Evidence and practise.
London: Sage.
Wragg, E.C., (1999). An
introduction to classroom observation.London: Routledge.