Rancangan Pengajaran
Harian 
Bahasa Melayu Tahun
4 
Mata
Pelajaran  : Bahasa Melayu 
Tahun                : 4 Cemerlang 
Tarikh
/ Hari       : 13 Ogos 2015 ( Khamis) 
Bil.
Murid            : 21 Orang 
Masa                  : 9.00 pagi – 10.00 pagi 
Tema                 : Potret Malaysia 
Tajuk                  : 
| 
STANDARD KANDUNGAN | 
STANDARD PEMBELAJARAN | 
| 
5.3
  memahami dan membina ayat yang betul dalam pelbagai situasi.  | 
5.3.2
  memahami dan membina ayat aktif dan ayat pasif dengan betul dalam pelbagai situasi.
   | 
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : 
i.             
Membaca
dialog dengan intonasi yang betul dan jelas. 
ii.            
Mengenal
6 kata kerja yang terdapat di dalam permainan bahasa . 
iii.           
Membina
6 ayat aktif atau ayat pasif berdasarkan kata kerja yang dipilih dengan
mengaitkan situasi petriotisme . 
Sistem
Bahasa 
·        
Ayat
pasif dan ayat aktif 
·        
Kata
kerja 
Pengisian
Kurikulum
·        
Ilmu
: Pendidikan Jasmani  
·        
Nilai
Murni : Cinta akan tanah air 
·        
Kemahiran
Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kecerdasan Pelbagai
·        
Teknologi
Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK 
·        
Kreativiti
: Imaginasi 
·        
EMK   : Patriotisme 
Pengetahuan
Sedia Aada : Murid pernah melihat sambutan hari kemerdekaan di televisyen dan menyambut
kemerdekaan di sekolah. 
Bahan
Bantu Belajar (BBB) 
1.    Bola pingpong 
2.    Ukulele 
3.    Lirik lagu 
| 
Langkah/Masa | 
Isi Pelajaran | 
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | 
Catatan | 
| 
Set Induksi  
(5 minit) | 
Soalan  
1.    Apakah yang dimaksudkan dengan lirik
  yang saya sampaikan tadi ?  
Jangkaan
  Jawapan :  
·        
  Keharmonian
  negara.  | 
·        
  Guru
  mempersembahkan nyanyian lagu “Assalamualaikum Dunia” dengan diiringi oleh ukulele.  
·        
  Guru
  bersoal jawab mengenai maksud di dalam lirik lagu tersebut. 
Lirik lagu
  “Assalamualaikum Dunia”  
Apa
  yang kulihat kini, 
Hanya
  video bunuh sana sini, 
Di
  kaca TV, dalam internet, di FB  
Hanya
  darah dan air mata.  
Ramai
  yang hina agamaku,  
Terasa
  bakar di jiwaku, 
You
  believe there are people like this?, 
You
  believe we are living like this?.  
Apa
  kita hanya terima sahaja. 
Assalamualaikum
  dunia,  
Bangunlah
  semua, 
Lihatlah
  pada diri kita, 
Semua
  serupa. 
Damailah
  manusia, 
Kita
  bersaudara, 
Assalamualaikum dunia. | 
BBB  
·        
  Ukulele  
KB  
·        
  Menghubung
  kait | 
| 
Langkah 1  
(10 minit)  | 
Petikan teks dialog   | 
·        
  Murid
  membaca petikan dialog  secara
  mentalis. 
·        
  Beberapa
  orang murid dipilih oleh guru untuk membaca petikan dialog  secara kuat.  
·        
  Murid
  membaca petikan secara berkumpulan . 
·        
  Murid
  membaca petikan di dalam satu kelas.  | 
BBB 
·        
  Petikan
  teks dialog  
BCB  
Kemahiran
  Membaca | 
| 
Langkah 2  
(30 minit) | 
Permainan
  bahasa  
-      
  Mencari
  kata kerja yang terdapat di hadapan. 
Contoh kata kerja :  
-       Memetik 
-       Menyanyi  
-       Membawa  
-       Menyiram  
-       Memasang  
-       Membaca  | 
·        
  Guru
  mengagihkan kelas kepada dua kumpulan .  
·        
  Setiap
  kumpulan akan diberikan satu set permainan ping-pong.  
·        
  Setiap
  murid di dalam pasukan akan melantunkan bola ping-pong sehingga ke “checkpoint” di hadapan. 
·        
  Pemain
  pertama akan berjalan melantunkan bola ping pong terlebih dahulu dan mencari
  kata kerja yang terdapat di dalam timbunan kata dan terus melekatkannya di
  papan putih . 
·        
  Pemain
  yang kedua akan teruskan berjalan ke hadapan dan membentuk satu ayat aktif
  atau ayat pasif yang berkaitan dengan patriotisme sambil dibantu oleh rakan
  sepasukan.  
·        
  Pemain
  yang ketiga akan membulatkan kata yang selain daripada kata kerja yang
  terdapat di dalam ayat.   
·        
  Pemain
  yang keempat akan mengulangi langkah permainan daripada pemain pertama.  
·        
  Kumpulan
  yang berjaya membina ayat pasif atau ayat aktif akan mendapat ganjaran.  | 
BBB  
·        
  Bola
  ping pong  
·        
  Kad
  imbasan  
BCB  
Kemahiran
  membina  
Nilai  
Kerjasama
   | 
| 
Langkah 3  
(10 minit) | 
Menyalin ayat pasif dan ayat pasif   
Contoh
  kata kerja : 
-      
  Menuang
   
-      
  Mengelap
   
-      
  Memanjat
   
-      
  Menonton 
-      
  Mengecat
   | 
·        
  Guru
  membincangkan mengenai ayat pasif dan ayat aktif yang telah dicipta oleh
  murid pada langkah 2. 
·        
  Murid
  menyalin semula setiap ayat pasif dan ayat aktif yang telah dibincangkan pada
  langkah 2.  
·        
  Murid
  perlu menggariskan kata kerja yang terdapat di dalam setiap ayat.  
Pengayaan
   
·        
  Guru
  memberikan 5 kata  kerja. 
·        
  Secara
  individu, murid perlu membina ayat berdasarkan kata kerja yang telah
  diberikan.  
Pemulihan
   
·        
  Guru
  memberikan 2 kata kerja .  
·        
  Secara
  individu, murid perlu membina ayat ringkas berdasarkan kata kerja yang
  diberikan. | 
BCB  
Kemahiran
  menulis  | 
| 
Penutup  
(5 minit)  | 
Rumusan
  isi pelajaran  | 
·        
  Murid
  membuat rumusan mengenai isi pelajaran yang dipelajari.  
·        
  Guru
  memberi pujian di atas sikap murid yang sayangi negara Malaysia.  | 
KB  
·        
  Merumus
   
Nilai  
·        
  Cinta
  akan negara  | 
Ulasan
Pensyarah Pembimbing/ Guru Pembimbing  :
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________