Tiada tajuk

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mata Pelajaran                 : Bahasa Malaysia
Tahun                               : 4 Ibnu Khaldun
Tarikh /Hari                      : 4 September 2015
Bil Murid                           :     /32 orang
Masa                                : 7.40 pagi sehingga 8.40 pagi           
Tema                                : Ekonomi berwawasan
Tajuk                                : Cita-citaku

STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN
1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan tepat secara bertatasusila.
3.6.1 Menulis untuk menyampaikan maklumat yang betul dengan menggunakan idea utama dan idea sampingan serta menegaskan kesantunan bahasa.
                                        
Objektif: Pada akhir  pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
            i.        Menulis karangan bertajuk ‘Cita-citaku’ dengan menggunakan bahasa yang santun.
           ii.        Menyampaikan maklumat tentang ‘Cita-citaku’ dengan menggunakan idea utama dan idea sampingan serta menegaskan kesantunan bahasa.

Sistem Bahasa  
·      Sintaksis -  Jenis Ayat
·      Kosa kata - pancaroba, terbentang, menggapai , khayalan
BBB                :Bekas yang mengandungi nama pekerjaan, Lagu “Cita-Citaku oleh Asyiela Putri”, Teknik 5WH1, Teks sajak dan pembesar suara
BCB                :Kemahiran membaca, Memproses maklumat, Mendengar arahan, dan Mengaplikasi
KB                  :Menghubung kait, Menjana idea, Merumus
KP                   :Intrapersonal, Verbal-linguistik
Nilai Murni     :Kerjasama
Pendekatan   : Penggabungjalinan mata pelajaran muzik
Teknik            : Soal Jawab dan didik hibur

Bahan Bantu Belajar (BBB)

BIL
JENIS
BILANGAN
1
Teks Lagu Cita-Citaku
1
2
Teks Sajak
32
3
Pembesar Suara
32
4
Bekas ( nama pekerjaan)
1
Rancangan Pengajaran Harian
Bahasa Malaysia Tahun 4 Ibnu Khaldun
LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(5 minit)

Lagu
Lagu “Cita-Citaku oleh Asyiela Putri”

Lirik

Contoh soalan
  i.       Lagu ini berkaitan dengan apa?
 ii.       Nyatakan tujuan lagu ini dihasilkan?

Ciri
Fizikal : pergerakan semasa menyanyi
Deria : dapat diperdengarkan lagu

Jangkaan jawapan
  i.       Berterima kasih, hidup mempunyai wawasan

Isi pelajaran
-Kaitan lagu dengan tajuk dan isi pelajaran.
La la la la la la la

Wahai kawan ku semua
Apakah cita-cita anda
Bila kita dewasa
Jangan hampakan hati orang tua
Mestilah ada wawasan
Mesti berbakti pada negara
Ini cita-citaku
Teringin menjadi angkasawan
Ku berterima kasih
Pada cikgu-cikgu yang selalu membantu diriku

Beri ilmu pengetahuan
Kepada mereka yang ingin tahu
Ilmunya... Ilmunya...

Mestilah rajin belajar
Sehingga kita menjadi bijak
Janganlah kita malas
Kalau kita semua ingin berjaya

1.   Guru memaparkan video lagu
2.   Murid dan guru bersama-sama menyanyikan lagu ini.
3.   Murid dan guru bersoal jawab tentang lagu.
4.   Murid dan guru menghubungkaitkan dengan isi pelajaran pada hari ini.
BBB
·   Lagu “Cita-Citaku oleh Asyiela Putri”, Pembesar suara

KB
·   Menghubung kait

BCB
·   Memproses maklumat.

Pendekatan :
·   Penggabungjalinan mata pelajaran muzik

Teknik :
·   Soal Jawab dan didik hibur
Langkah 1
(10 minit)

Membaca Teks
Aku remaja,
Punya cita-cita,
Aku remaja dunia hari ini,
Hidup penuh pancaroba,

Remaja itu aku,
Berjalan aku melihat dunia,
Berlari aku mengejar impian,
Berenang aku meredah cabaran,

Remaja itu dunia aku,
Luas terbentang peluang ,
Dan pilihan,
Tersilap langkah pastiku rebah,
Tepat langkah mara tapakku melangkah.

Aku remaja,
Ingin terbang melayang di udara,
Setinggi puncak kuingin mendaki,
Seluas lautan kuingin renangi,
Untuk aku lebih mengenali,
Siapa aku sebagai remaja.

Biar cita-cita menggapai awan,
Biar khayalan tak bertepian,
Biar dunia menjadi ujian,
Rapatilah aku dengan belas kasihan,
Nasihatilah aku dengan kelembutan ,
Kerana aku seorang remaja.
1.    Semua murid diminta untuk melihat teks sajak pada tayangan slaid.
2.    Murid melihat demonstrasi guru mendeklamasikan sajak.
3.    Semua murid diminta membaca teks sajak.
4.    Murid dibimbing oleh guru membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
5.    Beberapa orang murid dipilih secara rawak untuk mendeklamasikan sajak.
6.    Murid akan bersajak dengan penuh penghayatan dengan iringan muzik.
7.    Murid lain menilai tentang sajak yang dideklamasikan.
BBB
·   Teks sajak

BCB
·   Kemahiran membaca

BCB
·   Mendengar arahan

BCB
·   Mengaplikasi

Kosa Kata
·   pancaroba
·   terbentang
·   menggapai
·   khayalan
Langkah 2
( 15 minit)

Lakonan dan permainan teka watak

      i.        Doktor
     ii.        Penggali Kubur
    iii.        Nelayan
   iv.        Juruwang
    v.        Jururawat
   vi.        Atlet Lumba Lari
  vii.        Pemandu Kereta F1
 viii.        Angkasawan
   ix.        Askar
    x.        Polis
   xi.        Guru
  xii.        Tukang Masak
 xiii.        Pelukis
 xiv.        Pemain Bola Sepak
  xv.        Peguam
 xvi.        Artis (Penyanyi/Pelakon)
1.    Murid duduk dalam kumpulan.
2.    Setiap wakil kumpulan menghantar seorang wakil untuk mencabut undi.
3.    Murid lain perlu meneka setiap lakonan tanpa suara yang dihasilkan oleh rakan mereka.
4.    Guru membimbing murid melaksanakan aktiviti.

BBB
·   Bekas yang mengandungi nama pekerjaan

KP
·   Intrapersonal
·   Verbal-linguistik

KB
·   Menjana idea

Nilai Murni
·   Kerjasama
Langkah 3
( 25 minit)

Menulis karangan

Panduan menulis karangan
·      Pendahuluan
·      isi sekurang-kurangnya empat
·      kesimpulan

teknik 5WH1 ( Rangka Isi)
1-    di mana, apa, siapa, bila
2-    apa, mengapa, bagaimana
3-    apa, bagaimana, mengapa
4-    apa perasaan, apa harapan
1.    Guru membincangkan mengenai pekerjaan-pekerjaan yang dibincangkan pada langkah dua.
2.    Murid dibimbing guru sebagai panduan untuk menulis karangan. (idea utama dan idea sampingan)
3.    Murid  diberi peluang untuk menggunakan daya imaginasi mereka.

Penilaian
1.    Murid dikehendaki menulis karangan menggunakan bahasa yang santun dan memasukkan peribahasa dan simpulan bahasa yang diketahui oleh mereka.

Pengayaan
1.    Murid membina ayat tunggal yang mudah bagi setiap lakonan yang dilakonkan di hadapan kelas.

Pemulihan
Membaca dan mengeja kv+kv
1.    Murid memadankan setiap nama pekerjaan dengan gambar yang bersesuaian.
KP
·   Intrapersonal
·   Verbal-linguistik

BBB
·   Teknik 5WH1
KB
·   Menjana idea (Pengayaan)


Penutup
(5 minit)

Kognitif:

Rumusan isi pelajaran
1-    Menggunakan ayat untuk menceritakan semula.
2-    Menyatakan usaha dan nilai murni yang dipelajari.
-       Berusaha dengan gigih untuk mencapai cita-cita.
-       Rajin mencari maklumat untuk menambah ilmu pengetahuan.

Sosial :
Penerapan nilai murni
1.   Guru dan murid merumuskan isi pelajaran dan membuat kesimpulan.
2.   Guru memberikan pujian atas sikap murid yang melibatkan diri.
KB
·   Merumus

KP
·   Intrapersonal


Ulasan Pensyarah Pembimbing/ Guru Pembimbing
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________










Terbaru Lebih lama