RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL

Mata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh
4 Mac 2016
Kelas
2 Ibnu Sina
Jumlah Pelajar
2 orang murid (2 orang perempuan)
Masa
10.50 pagi – 11.50 pagi
Tema
Saya dan keluarga
Tajuk
Adab Sopan dalam Keluarga
Nilai
Hemah tinggi
Standard Kandungan
5.1 Mengamalkan budi pekerti mulia sesama ahli keluarga
Standard pembelajaran
5.1.3 Menyatakan perasaan apabila berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga.
5.1.4 Menunjukkan cara berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga
Objektif pembelajaran
Kognitif:
1.    Menyatakan perasaan apabila berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga.
2.    Menunjukkan cara berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga
Afektif:
1.    Menyedari kepentingan berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga.
Perlakuan:
1.    Mengamalkan sikap berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga.
Aktiviti P&P
1.    Guru memaparkan video Upin dan Ipin.
2.    Guru mengaitkan video dengan maksud hemah tinggi.
3.    Guru membuat aktiviti bermain meneka ucapan bersopan dengan menggunakan contoh gambar.
4.    Murid diminta untuk membuat pergerakan gaya isyarat mengikut situasi.
5.    Murid diedarkan alat dan bahan untuk membuat aktiviti poster kolaj.
6.    Guru memberi kebebasan kepada murid untuk menyusun dan menghias mengikut kreativiti masing-masing.
7.    Guru mengedarkan lembaran kerja, murid diminta untuk menyatakan perasaan mengikut situasi.
8.    Guru merumuskan tentang pengajaran dan mengaitkan dalam kehidupan seharian.
9.    Guru memberikan pengukuhan
10.   kepada murid dijadikan sebagai kerja rumah.
Pengisian Kurikulum
 1) Nilai: Berterima kasih
 3) EMK: Kreatif dan Inovatif
Teknik
sumbangsaran,  perbincangan & menyoal
Bahan Bantu Belajar
Kad bergambar (situasi),video,peta buih & lembaran kerja
Pengetahuan Sedia Ada
Murid pernah menunjukkan sikap berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga.


PROSEDUR PELAKSANAAN PENGURUSAN PENGAJARAN-PEMBELAJARAN (PI)
LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
SET INDUKSI
( 5 MINIT)
Persediaan
Pemerhatian dan Analisis
1.   

Apakah yang kamu perhatikan? Bincangkan.
-menggunakan bahasa yang sopan semasa bercakap dengan orang yang lebih tua
2.    Apa yang dapat kamu kaitkan nilai yang ditunjukkan dalam video dengan tajuk pembelajaran kita hari ini?
-kita hendaklah menggunakan bahasa yang sopan semasa bercakap dengan orang lain.
- kita hendaklah menjaga tutur kata kita
1.   Guru menunjukkan video : “Upin Ipin Tersentuh Hati” yang mempunyai nilai Hemah Tinggi.
2.   Guru membimbing murid mengaitkan video “Upin Ipin Tersentuh Hati” tadi dengan tajuk yang akan diajar pada hari ini.
3.   Guru menyatakan tajuk pengajaran hari ini berkait dengan nilai hemah tinggi terhadap keluarga.

BBM : Video Upin Ipin

TEKNIK : perbincangan

PENDEKATAN : Berpusatkan bahan & guru

STRATEGI : Pembelajaran Aktif

EMK : Nilai murni









LANGKAH 1
( 15 MINIT)

Maksud Hemah Tinggi
Beradab sopan dan berbudi pekerti mulia dalam pergaulan seharian

Menunjukkan cara berbudi
Maaf
Sila Masuk
Terima Kasih
Ulang Semula
1.    Kemudian guru bertanya kepada murid apa yang dimaksudkan dengan hemah tinggi.
2.    Guru berbincang dengan murid tentang maksud hemah tinggi.

Aktiviti bermain meneka ucapan bersopan
3.    Guru menunjukkan contoh  ucapan dengan menggunakan bahasa isyarat.
a.    maaf
b.    sila masuk
c.    terima kasih
d.    ulang semula.

4.    Guru memberikan contoh gambar bahasa isyarat.
5.    Murid diminta untuk membuat pergerakan bahasa isyarat.
6.    Guru mengaitkan aktiviti yang dilakukan dengan nilai hemah tinggi.
7.    Guru membimbing murid memahami nilai hemah tinggi melalui aktiviti yang dijalankan.
BBM : Gambar Situasi

TEKNIK :
simulasi

PENDEKATAN : Berpusatkan guru

KAEDAH : Bermain


STRATEGI : Pembelajaran Aktif

EMK : Nilai murni

KBAT : -

TMK : -






LANGKAH 2
(20 MINIT)
Penerapan Nilai

Poster Kolaj
-    Layani keluarga dengan sopan.
-    Saya bersopan, keluarga gembira.

1.    Murid diedarkan kertas yang mengandungi pelbagai gambar
2.    Murid diminta untuk menggunting, menyusun dan menghias mengikut kreativiti masing-masing
3.    Guru meminta murid menyatakan nilai yang terkandung dalam setiap poster kolaj masing-masing

BBM : Lembaran kerja Peta Buih

PENDEKATAN : Berpusatkan bahan, pendekatan individu & berpusatkan pelajar

STRATEGI : Pembelajaran Aktif & Pembelajaran Kontekstualisme

EMK : Kreatif & Inovatif

KBAT : Aras Pengetahuan







LANGKAH 3
(15 MINIT)
Menyatakan Perasaan




1.    Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid secara individu.
2.    Murid dikehendaki menulis jawapan pada ruang kosong yang disediakan.
3.    Murid diberikan masa beberapa minit untuk menyiapkan lembaran kerja tersebut.
4.    Guru membincangkan jawapan tersebut.

BBM :
Lembaran kerja

TEKNIK : i- think (peta buih)

PENDEKATAN : Berpusatkan pelajar

KAEDAH : Penyelesaian Masalah

STRATEGI : Pembelajaran Aktif & Pembelajaran Koperatif

KBAT : Aras Pemahaman, Aras Menganalisis








PENUTUP
(5 MINIT)







·         Merumuskan tajuk pelajaran


1.    Guru mengulangi tajuk pengajaran dengan penerapan nilai “hemah tinggi” dan perlunya sikap tersebut sesama ahli keluarga.
2.    Guru  memberikan pengukuhan dengan mengedarkan lembaran kerja.
http://content.mycutegraphics.com/graphics/school/students-at-school.png


PENDEKATAN : pendekatan individu & berpusatkan pelajar

STRATEGI : Pembelajaran Kontekstualisme

KBAT : Aras Pemahaman



Ulasan Guru / Pensyarah Pembimbing
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



Terbaru Lebih lama