RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Dunia Seni Visual.
Kelas : 5 Ibnu Khaldun
Tarikh : September 2015.
Bilangan murid : __ / 35 orang
Masa : 60 minit
Bidang : menggambar.
Aktiviti : Asemblaj
Tema : objek buatan manusia.
Tajuk : Merdeka
Media : Alat : gunting dan alatan lain yang sesuai
Bahan : gam, bahan kutipan, dan bahan lain
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah mengetahui asas seni bina
BBM/ ABM : contoh gambar asemblaj, lembaran kerja, hasil karya murid dan video bangunan tertinggi, pembesar suara.
EMK : keusahawanan, kreativiti dan inovasi
Kaedah : demonstrasi secara kelas, penutup, soal jawab dan penerangan menggunakan sumber PdP
KBT : Intrapersonal, verbal-linguistik,
Kecerdasan pelbagai : logik- matematik
Kemahiran berfikir : membanding beza, menganalisis, menilai dan merumus
Nilai bekerjasama, kesungguhan, menghargai, dan patriotisme
Penggabungjalinan : pendidikan jasmani ( motor tangan), sains
Strategi : pemerhatian
Standard Kandungan
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk, jalinan,ruang, imbangan dan kepelbagaian yang terdapat pada alam semula jadi dan karya seni dalam penghasilan asemblaj.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan asemblaj.
3. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan asemblaj.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
Standard Pembelajaran
3.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada asemblaj.
3.1.1 Unsur seni
3.1.1.1 Bentuk -konkrit
3.1.1.2 Jalinan - sentuh
3.1.1.3 Ruang - ruang nyata
3.1.2 Prinsip rekaan
3.1.2.1 Imbangan - tidak simetri
3.1.2.2 Kepelbagaian - bentuk dan bahan
3.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan asemblaj.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
3.2.1.1 Alat - gunting dan alatan lain yang sesuai
3.2.1.2 Bahan - gam, bahan kutipan, dan bahan lain yang sesuai
3.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya 3.2.2.1 Teknik - binaan
3.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan asemblaj secara kreatif.
3.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya
3.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
3.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya
3.4.3 Memberikan ulasan karya sendiri dan rakan secara lisan
Objektif: pada akhir pengajaran murid akan dapat:
1. Mengenal dan menyatakan maksud asemblaj.
2. Menyenaraikan alat dan bahan yang digunakan dalam proses membuat asemblaj.
3. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan asemblaj.
4. Menyatakan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik menghasilkan asemblaj.
Langkah / masa
|
Standard Pembelajaran
|
Aktiviti PdP/ ilustrasi
|
Catatan
| |
Set induksi
(5 minit)
|
1. Guru memaparkan video bangunan tertinggi di dunia.
2. Guru bersoal jawab dengan murid.
Contoh soalan guru:
i. Cuba beri satu contoh bangunan yang terhebat pernah kamu tahu?
ii. Nyatakan berapa lama tempoh yang diambil untuk membina menara berkembar Petronas kuala lumpur?
Jangkaan jawapan:
i. Bangunan Woolworth, Burj Khalifa, Dubai, Shanghai Tower, Shanghai, Makkah Clock Royal Tower Hotel, Mekah, Dunia Pusat Dagangan, Guangzhou, China, Pusat Kewangan, Hong Kong, Taipei 101, Taipei, Taiwan, Petronas Towers, Kuala Lumpur, Willis Tower, Zifeng Tower, KK100, Princess Tower, Al Hamra Tower, Kuwait City,
ii. Tujuh tahun
3. Guru berinteraksi dengan murid tentang pengetahuan sedia ada murid.
Pengetahuan Sedia Ada
· Bentuk bangunan yang mempunyai tapak yang luas untuk menampung kestabilan.
· Bahan binaan yang kuat.
Mengaitkan dengan isi pelajaran
· Guru menerapkan nilai semangat berusaha untuk mencipta sesuatu (inovasi)
· Membanggakan negara.
4. Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari ini.
|
1.
2. Murid bangun di tempat masing-masing.
3. Murid bersoal jawab dengan guru.
4. Murid mendengar perkaitan isi pelajaran yang dinyatakan oleh guru.
|
BBM/ ABM : Video bangunan tertinggi di dunia, LCD, Pembesar Suara
Kaedah dan teknik : soal jawab
Kecerdasan pelbagai : logik-matematik
Nilai : kesungguhan
Pengetahuan Sedia
Ada : asas seni bina.
Penggabungjalinan ; Sains
| |
Persepsi estetik
Langkah 1
(5 Minit)
|
1. Guru berinteraksi dengan menggunakan contoh gambar bangunan bagi mengaitkan dengan isi pelajaran iaitu binaan asemblaj.
2. Guru menyatakan maksud asemblaj– himpunan bahan-bahan yang disusun dan mempunyai daya estetik ataupun cara perletakan yang menimbulkan suatu makna.
3. Guru bersoal jawab tentang asas seni reka yang ada pada karya.
i. Bentuk -konkrit
ii. Jalinan - sentuh
iii. Ruang - ruang nyata
iv. Imbangan - tidak simetri
v. Kepelbagaian - bentuk dan bahan
4. Guru menerangkan persamaan dan perbezaan bagi binaan asemblaj dan stabail dalam peta buih berganda.
|
1. Murid melihat contoh gambar asemblaj yang ditunjukkan oleh guru.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang teknik asemblaj.
3. Murid bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada hasil karya
|
BBM/ ABM :
Contoh gambar asemblaj, peta buih berganda
Kaedah dan teknik: penerangan menggunakan sumber PdP
Kecerdasan pelbagai : visual ruang
Kemahiran berfikir :menilai
Nilai : kesungguhan
| |
Aplikasi seni
Langkah 2
(15 minit)
|
1. Guru memperkenalkan media yang digunakan.
2. Guru mencadangkan teknik asemblaj yang sesuai digunakan.
3. Guru menunjuk cara menggunakan teknik asemblaj dengan betul.
4. Guru meminta murid untuk menghasilkan karya yang kemas dan cantik mengikut kreativiti masing-masing.
|
1. Murid melihat contoh asemblaj
2. Murid melihat dan mendengar penerangan guru tentang bahan yang diperlukan:
- gunting
- gam
- bahan kutipan
- bahan dan alatan lain yang sesuai
3. Murid menumpukan perhatian ketika guru sedang melakukan demonstrasi cara penghasilan.
4. Murid diberi peluang untuk meneroka bahan dan alatan dengan menggunakan teknik asemblaj yang betul untuk menghasilkan binaan.
|
BBM/ ABM : contoh asemblaj
Kecerdasan pelbagai : visual ruang
Kaedah : demonstrasi secara kelas
| |
Ekspresif kreatif
Langkah 3
(25 minit)
|
1. Guru meminta murid duduk dalam kumpulan.
2. Guru mengedarkan alat dan bahan kepada murid.
3. Guru memantau dan membantu sekiranya murid memerlukan bantuan.
4. Guru memberitahu kepada murid tempoh masa yang tinggal.
|
Langkah 1
i. Murid duduk dalam kumpulan yang telah dibahagikan.
Langkah 2
i. Murid memotong dan menggunting bahan dengan bantuan guru untuk memastikan keselamatan murid.
ii. Murid menyusun dan menampal kepingan kertas warna mengikut kreativiti masing-masing menggunakan gam.
iii. Murid dibimbing oleh guru semasa menjalankan aktiviti dengan memberi penekanan kepada kekemasan hasil kerja.
Langkah 3
i. Murid membuat kemasan mengikut kreativiti masing-masing.
|
EMK : kreativiti dan inovasi
KBT : Intrapersonal, verbal-linguistik
Nilai : bekerjasama
Penggabungjalinan : pendidikan jasmani ( motor tangan)
| |
Apresiasi seni
Langkah 4
(5 minit)
|
i. Guru meminta murid untuk mempamerkan karya di hadapan kelas.
ii. Guru memilih beberapa orang murid secara rawak murid untuk menceritakan pengalaman sepanjang penghasilan karya serta membuat apresiasi seni
i. Rupa- geometri
ii. Warna- asas (primer); merah, biru kuning
iii. Harmoni - rupa dan bentuk garisan
iv. Guru bertanya kepada murid lain berkaitan hasil seni rakan mereka ; cantik, menarik, corak pelbagai.
v. Guru memberikan peneguhan dan pujian terhadap karya yang dihasilkan.
Penggayaan
- guru menyuruh murid untuk menghias dan membuat kemasan pada karya masing-masing.
|
1. Murid mempamerkan karya seni yang telah mereka hasilkan di hadapan kelas.
2. Murid menjelaskan karya sendiri dan rakan-rakan dengan menggunakan bahasa seni visual dengan bimbingan guru.
3. Beberapa orang murid memberi pandangan mereka terhadap hasil karya rakan mereka.
4. Murid menghargai karya sendiri dan rakan.
|
BBM/ ABM : hasil karya murid
KBT : Intrapersonal, verbal-linguistik
Kemahiran berfikir : membanding beza, menganalisis
Kemahiran berfikir : menganalisis, menilai
Nilai : menghargai
Strategi : pemerhatian
| |
Penutup
(5 minit)
|
1. Guru dan murid merumuskan mengaitkan aktiviti yang dibuat tentang hari kemerdekaan yang bakal menjelang tiba.
2. Guru memberitahu kepada murid bahawa karya yang dihasilkan secara bermutu dan kemas akan dapat dipasarkan secara komersial dan mampu meningkatkan kadar ekonomi negara.
|
1.
2. Murid memahami dan mendalami maksud yang dinyatakan oleh guru.
|
EMK : keusahawanan
Kaedah dan teknik : penutup
Kemahiran berfikir : merumus
Nilai: patriotisme
|
Ulasan guru pembimbing :
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Ulasan pensyarah pembimbing:
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________