RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata
Pelajaran          : Dunia Seni Visual
Kelas                          : 4 Bestari
Tarikh                         : 9 September 2014
Masa                           : 60 minit
Bidang                        :
Membuat Corak dan Rekaan (Corak tidak terancang)
Aktiviti                        : menghasilkan corak
tidak terancang menggunakan teknik ikat dan     celup untuk menghasilkan sapu tangan
Tema                          : Objek
buatan manusia
Tajuk                          : Topeng Arnab
Media                          : Alat     : gunting
                                      Bahan
: kertas warna, gam, kotak, magic      
                                                  
pen, pensel
BBM/
ABM              
  : Kain sapu tangan yang dihasilkan oleh
guru, video langkah ikat dan celup, slaid PdP.
EMK
                            : Kreativiti dan inovatif, TMK
STANDARD
KANDUNGAN
1.  
Membuat
persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada corak teknik ikatan
dan celupan. 
2.  
Mengaplikasikan
bahasa seni visual dan media dalam penghasilan corak teknik ikatan dan celupan.
3.  
Penzahiran
idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan corak
teknik ikatan dan celupan. 
4.  
Apresiasi
terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni
dan budaya. 
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.1 Persepsi Estetik  :  Murid dapat
mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada corak teknik
ikatan dan celupan.
2.1.1 Unsur seni
2.1.1.1 Warna - primer atau sekunder
atau tertier
2.1.1.2 Jalinan - tampak
2.1.2 Prinsip Rekaan
2.1.2.1 Kepelbagaian - warna
2.1.2.2 Ritma dan pergerakan - jalinan
pada corak
2.2 Aplikasi Seni       : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media,
serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik ikatan dan celupan.
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.
2.2.1.1 Alat - gelang getah, berus,
bekas bancuh warna dan alatan lain yang sesuai
            2.2.1.2
Bahan - kain kapas putih, pewarna fabrik dan bahan lain yang sesuai
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam
penghasilan karya.
2.2.2.1 Teknik - ikatan dan celupan
2.3 Ekspresi Kreatif  : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman, bahasa seni
visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik ikatan
dan celupan.
2.3.1 Memilih dan memanipulasi
warna secara kreatif
2.3.2 Menggunakan bahasa seni
visual dalam penghasilan karya.
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan
teknik yang sesuai dalam penghasilan corak teknik ikatan dan celupan
2.4 Apresiasi Seni     : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
2.4.1 Mempamerkan karya yang
dihasilkan.
2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri
dalam proses penghasilan karya.
2.4.3
Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
Objektif:
Pada akhir pengajaran murid akan dapat:
1.   
Mengenal
dan menyatakan maksud ikatan dan celupan 
2.   
Menyenaraikan
alat dan bahan yang digunakan dalam proses ikatan dan celupan.
3.   
Mengaplikasikan
pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik
dalam penghasilan corak teknik ikatan dan celupan.
4.   
Menyatakan
bahasa seni visual, media serta proses dan teknik pada corak teknik ikatan dan
celupan.
| 
LANGKAH / MASA | 
STANDARD
  PEMBELAJARAN | 
AKTIVITI/
  ILUSTRASI | 
CATATAN | |||||||||||
| 
Set Induksi 
(5 minit) | 
1.  
  Guru menunjukkan hasil corak
  tidak terancang yang dihasilkan melalui slaid pada komputer. 
2.  
  Guru bersoal jawab dengan murid 
Contoh:
  Pernahkah kamu melihat corak-corak ini? 
=Ya
  cikgu pernah. Dekat baju.. 
3.  
  Guru menjelaskan mengenai
  pelajaran hari ini | 
1.  
  
    
 Murid melihat tayangan slaid berkaitan corak tidak tidak terancang | 
BBM / ABM : Slaid
  pengajaran 
Pembelajaran Kontekstual :
  Menghubungkaitkan dengan pengalaman hidup dalam kehidupan 
Strategi : Penerangan | |||||||||||
| 
Langkah 1 
(5 minit) | 
Persepsi Estetik 
1.  
  Guru menunjukkan beberapa contoh
  sapu tangan biasa dan yang telah siap menggunakan teknik ikatan dan celupan 
2.  
  Guru menerangkan Membuat Corak
  dan Rekaan (Corak tidak terancang) melalui teknik ikatan dan celupan. | 
1.  
  Murid melihat contoh sapu tangan yang telah dihasilkan oleh
  guru. 
2.  
    Murid dapat melihat hasil daripada teknik ikatan dan
  celupan 
  | 
BBM/ ABM 
Hasil sapu tangan 
KB: Membanding
  beza, berfikir secara kreatif, menjana idea. 
KBT : Kecerdasan
  Pelbagai ( Visual Ruang) | |||||||||||
| 
Langkah 2 
(15 minit) | 
Aplikasi seni 
1.   Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan 
2.  
  Guru mula membimbing murid
  cara-cara menghasilkan corak tidak terancang dengan bantuan video. | 
1.  
  Murid dibahagikan kepada lima
  kumpulan.  
2.  
  Dalam kumpulan murid diarahkan
  untuk meletakkan alat dan bahan yang telah diminta untuk dibawa  digunakan di atas  
3.  
  Bahan-bahan lain telah pun
  disediakan oleh guru (pewarna).    
4.  
  Murid diberi peluang untuk
  meneroka teknik dalam ikatan dan penggunaan warna | 
BBM/ ABM
  : Kain, getah/tali, bekas pembancuh warna, berus,
  air, pewarna batik yang telah dibancuh dengan air oleh guru, apron ( untuk
  melindungi baju daripada kekotoran) 
Berasaskan Sumber 
Demonstrasi 
Kaedah  
KB : berfikir secara kritis 
Kemahiran berfikir : penerokaan, pemerhatian  
Nilai : Kerjasama, 
  Kerajinan, disiplin 
Pemerhatian 
Strategi | |||||||||||
| 
Langkah 3 
(25 minit) | 
Ekspresi
  Kreatif 
Langkah
  –langkah penghasilan 
1.  
  Guru
  menyuruh murid untuk menyatakan bahan-bahan lain yang boleh digunakan untuk
  membuat batik ikat dan celup. 
2.  
  Guru memantau dan membantu
  sekiranya murid memerlukan bantuan | 
1.  
  Murid memulakan aktiviti seperti
  : 
  i.      
  Menyediakan bahan dan alat.  
 ii.      
  Kain  dilipat 
  kemudian diikat  menggunakan
  getah atau tali bermula dari     
  bahagian atas ke bawah 
iii.       Warnakan
  kain dengan menggunakan serbuk pewarna batik yang telah disediakan oleh guru
  ke dalam bekas pembancuh warna dengan menggunakan berus  
iv.      
  Murid
  digalakkan menggunakan warna-warna kontras supaya corak yang dihasilkan
  nampak menarik. 
v.      
  Akhiri
  dengan warna gelap seperti   biru
  gelap. | 
BBM:  
KBT / Strategi :  
Kolaboratif dan konstruktif 
Menjana idea. 
Mereka cipta. 
Nilai : kerjasama 
Pendekatan Induktif 
Strategi Berpusatkan Murid 
Strategi Kolaboratif | |||||||||||
| 
Langkah 4 
(5 minit) | 
Apresiasi Seni 
1.  
  Secara rawak, guru memilih
  beberapa orang murid secara rawak murid untuk menceritakan pengalaman
  sepanjang penghasilan karya. 
2.  
  Guru memberikan peneguhan dan
  pujian terhadap karya yang dihasilkan | 
1.  
  Murid-murid diminta untuk
  mengangkat dan menunjukkan hasil kreativiti corak yang terhasil. 
2.  
  Murid dikehendaki untuk membuat
  apresiasi seni supaya menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
  secara lisan dengan menggunakan laras bahasa seni. | 
BBM/ ABM
  : Hasil karya  
KBT :
  Intrapersonal, verbal linguistik 
Kemahiran berfikir : Membanding beza, Menganalisis 
Nilai : Kerjasama, 
  Kerajinan, disiplin, menghargai 
Nilai : Keyakinan diri, menghargai 
Strategi
  : Pemerhatian | |||||||||||
| 
Langkah 5 
(5 minit) | 
Penutup 
1.  
  Guru membuat kesimpulan
  berdasarkan topik yang pembelajaran diajar “ | 
2.  
  Murid dapat membuat apresiasi
  serta menggunakan laras bahasa seni visual. | 
EMK
  : Keusahawanan 
KB :
  Merumus | |||||||||||


