RPH ASEMBLAJ TAHUN 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MEMBUAT CORAK DAN REKAAN

Mata Pelajaran          : Dunia Seni Visual
Kelas                          : 2 Ibnu Khaldun ( Khamis)
Tarikh                         : 6 Ogos 2015
Masa                           : 60 minit                                                                                
Bidang                        : Mengenal Kraf Tradisional
Aktiviti 3                     : Tembikar teknik lingkaran
Tema                          : Objek buatan manusia
Tajuk                          : Pasu tembikar
Media                          : Alat     : peralatan yang sesuai untuk membuat tembikar
Bahan   : plastisin atau doh
Nilai                            : Keyakinan, menghargai , ketekunan dan kesungguhan

Pengetahuan Sedia Ada :    Murid pernah melihat pasu
BBM/ ABM                : Contoh gambar pasu, dan model pasu
EMK                            : Keusahawanan, Kreativiti, dan Inovasi


STANDARD KANDUNGAN

1.    Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti garisan, bentuk, jalinan dan imbangan yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan kraf tembikar.
2.    Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam membuat kraf tembikar.
3.    Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan kraf tembikar.
4.    Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.










STANDARD PEMBELAJARAN
4.1  Persepsi Estetik           Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan kraf tembikar.
       4.1.1       Unsur seni 
               4.1.1.3  Bentuk - konkrit
              4.1.2.2   Jalinan - Sentuh
       4.1.2       Prinsip rekaan  
               4.1.2.1  Imbangan - simetri
                                                                                                                                   
 4.2  Aplikasi Seni  Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan kraf tembikar menggunakan teknik lingkaran.
        4.2.1      Mengenal dan menyatakan jenis media                                                              
              4.2.1.1  Alat –alatan yang sesuai membuat tembikar
4.2.1.2  Bahan – doh atau plastisin
        4.2.2      Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya
4.2.2.1  Teknik - Lingkaran

 4.3 Ekspresi Kreatif           Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman media, serta kemahiran proses dan teknik dalam menghasilkan kraf tembikar.
        4.3.1  Memilih dan memanipulasi media secara kreatif
        4.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan kraf tembikar
        4.3.3  Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya;  bentuk, jalinan dan imbangan dalam penghasilan kraf tembikar.

  4.4 Apresiasi Seni             Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan penekanan pada bahasa seni visual.
4.4.1    Mempamerkan karya yang dihasilkan
4.4.2    Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan
                                  
Objektif: Pada akhir pengajaran murid akan dapat:
1.    Mengenal dan menyatakan maksud kraf tradisional membuat pasu tembikar.
2.    Menyenaraikan alat dan bahan yang digunakan dalam proses membuat pasu tembikar.
3.    Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan pasu tembikar.
4.    Menyatakan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik pada pasu tembikar.

LANGKAH / MASA
STANDARD PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP/ ILUSTRASI
CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
1.   Guru mengedarkan lirik lagu Suka Hati
2.   Guru meminta murid untuk bangun dan menyanyikan lagu tersebut bersama-sama.
3.   Guru bersoal jawab dengan murid.
Contoh soalan guru:
    i.        Siapa nak nyanyi?
Jangkaan jawapan:
    i.        Saya.
4.   Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran hari ini
1.    Murid melihat lirik lagu yang diedarkan.
2.    Murid bangun di tempat masing-masing.
3.    Murid menyanyi bersama-sama.
4.    Murid bersoal jawab dengan guru.
5.    Mendengar perkaitan isi pelajaran pada hari ini.
6.    Murid mendengar perkaitan yang dinyatakan oleh guru.
BBM/ ABM :
Lirik Suka Hati

Kaedah dan Teknik : Soal jawab, bercerita

Kecerdasan Pelbagai : Muzik
Persepsi Estetik
Langkah 1
(5 minit)



Persepsi Estetik

1.   Guru menunjukkan  pasu / gambar pasu tembikar.
2.   Guru menyatakan penggunaan pasu
-       Hiasan
-       Tempat menyimpan air
3.   Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada pasu.
      i.        Bentuk - konkrit
     ii.        Jalinan - Sentuh
    iii.        Imbangan - simetri

http://images.iimg.in/c/559fd389c45d32e9c88b4567-4-501-0-1436537738/google/pasu-jati-tesaramall.img?crop=1&q=1
1.   Murid melihat  contoh –contoh gambar pasu/ pasu tembikar.
2.   Murid melihat hasil karya pasu yang dibuat menggunakan tanah liat.
3.   Murid  mendengar penerangan guru tentang teknik lingkaran membuat pasu.
4.   Murid bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada contoh corak pasu.


BBM/ ABM :
Contoh gambar pasu, contoh pasu.

Kaedah dan Teknik: Penerangan menggunakan sumber PdP

Kecerdasan Pelbagai : Visual ruang

Kemahiran Berfikir :Menilai dan mentaksir

Nilai : Kesungguhan dan ketekunan


Aplikasi seni
Langkah 2
(15 minit)
1.   Guru menunjukkan bahagian dan corak yang terdapat pada pasu.
2.   Guru memperkenalkan media yang digunakan.
3.   Guru mencadangkan teknik lingkaran yang sesuai digunakan.
4.   Guru menunjuk cara melingkar dengan betul.
5.   Guru meminta murid untuk menghasilkan hiasan corak menggunakan bahan yang dibawa.

1.   Murid melihat bahagian pasu dan corak yang terdapat pada pasu.
2.   Murid melihat dan mendengar penerangan guru tentang bahan yang diperlukan:
- Tanah liat
- kertas
- Pembaris
http://i.ytimg.com/vi/8GLpcDvAt-8/maxresdefault.jpg
3.   Murid menumpukan perhatian ketika guru sedang melakukan demonstrasi cara penghasilan.
4.   Murid diberi peluang untuk meneroka teknik menghias pada pasu
BBM/ ABM : contoh pasu.

Kecerdasan Pelbagai : Visual ruang

Nilai: Ketekunan

Kaedah : Demonstrasi
Ekspresif Kreatif
Langkah 3
(25 minit)
1.   Guru mengedarkan alat dan bahan kepada murid.
2.   Guru memantau dan membantu sekiranya murid memerlukan bantuan
Langkah 1
  i.   Murid diberi tanah liat.
 ii.   Murid perlu membentuk tanah liat secara memanjang dengan bimbingan guru.
http://kojo-designs.com/wp-content/uploads/2013/01/IMG_1213.jpg
Langkah 2
  i.   Murid menghasilkan pasu berpandukan langkah -langkah yang ditunjukkan oleh guru.
 ii.   Murid membentuk bahagian tapak dengan lingkaran tanah liat
iii.   Murid membentuk badan, l menggunakan tanah liat dengan teknik lingkaran.
Langkah 3
  i.   Murid membuat kemasan mengikut kreativiti masing-masing.
 ii.   Murid juga digalakkan untuk bekerjasama.
BBM/ ABM : contoh pasu.

KBT : Intrapersonal, verbal-linguistik

Kemahiran Berfikir : Menganalisis, menilai

Nilai : keyakinan

Penggabungjalinan : Pendidikan Jasmani ( motor tangan)


Apresiasi Seni
Langkah 4
(5 minit)
1.    Guru meminta murid untuk mempamerkan karya di hadapan kelas. 
2.    Guru memilih beberapa orang murid secara rawak murid untuk menceritakan pengalaman sepanjang penghasilan karya serta membuat apresiasi seni
Unsur seni:
       i.       Bentuk - konkrit
      ii.       Jalinan - Sentuh
     iii.        Imbangan - simetri
3.    Guru bertanya kepada murid lain berkaitan hasil seni rakan mereka ; cantik, menarik, corak pelbagai.
4.    Guru memberikan peneguhan dan pujian terhadap karya yang dihasilkan.

Penggayaan
-  Guru menyuruh murid untuk menghias pasu dan dilekatkan pada kertas.

1.   Murid mempamerkan karya seni yang telah mereka hasilkan di hadapan kelas. 
2.   Murid menjelaskan karya sendiri dan rakan-rakan dengan menggunakan bahasa seni visual dengan bimbingan guru.
3.   Beberapa orang murid memberi pandangan mereka terhadap hasil karya rakan mereka.
4.   Murid menghargai karya sendiri dan rakan.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgi3naTWNPlwNLSElrIFoZj-D_xHH8co4OweX18UA0rM7pE69ug6IFiQbKK6T05Kqlu6RakgHbrQAxQQBPJB0azJA4B6Affbpl6NJgBaPyiVezDUuuitw4RxE_fAS8PSLQ1xmFLx5ajL8m4/s400/PA115752.JPG
BBM/ ABM : Hasil karya murid

KBT : Intrapersonal, verbal-linguistik

Kemahiran berfikir : Membanding beza, Menganalisis

Kemahiran Berfikir : Menganalisis, menilai

Nilai : menghargai

Strategi : Pemerhatian

Penutup
(5 minit)
1.   Guru dan murid merumuskan mengaitkan aktiviti yang dibuat dengan tajuk pelajaran.
2.   Guru mengaitkan bahawa karya yang dihasilkan boleh dijual.
1.   Murid mengaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran hari ini.
2.   Murid diminta untuk membuat hiasan yang menggunakan teknik lingkaran membuat pasu yang lebih cantik dan menarik supaya dapat dijual.
EMK : Keusahawanan

Kaedah dan Teknik : Penutup

Kemahiran Berfikir : Merumus


Ulasan Guru Pembimbing : Puan Efa Liyana Binti Nordin
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ulasan Pensyarah Pembimbing: Puan Faridah Anum binti Abdul Wahid
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Terbaru Lebih lama