RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
Mata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tarikh
19 Februari 2016
Kelas
2 Ibnu Sina
Jumlah Pelajar
2 Orang Murid
Masa
10:50 pagi – 11:50 pagi  (Jumaat)
Tema
Bertanggungjawab
Tajuk
Tanggungjawab Terhadap Keluarga
Nilai
Tanggungjawab
Standard Kandungan
3.1 Melaksanakan tanggungjawab dalam keluarga
Standard pembelajaran
3.1.2 Menyenaraikan kepentingan melaksanakan tanggungjawab dalam keluarga
Objektif pembelajaran
Kognitif:
1. Memadankan kebaikan melaksanakan tanggungjawab
2. Menyatakan kebaikan bersikap bertanggungjawab dalam keluarga. 
Afektif:
1. Menyedari kebaikan melaksanakan tanggungjawab dalam keluarga.
2. Menceritakan perasaan setelah membuat latihan aktiviti
Perlakuan:
1. Mengamalkan sikap bertanggungjawab dalam keluarga.
2. Melaksanakan tugas dalam keluarga pada setiap hari.

Aktiviti P&P
1.    Guru memaparkan video dan menyanyi bersama-sama murid.
2.    Guru menerangkan maksud bertanggungjawab
3.    Guru memberikan lembaran kerja melalui ppt untuk memadankan kebaikan bertanggungjawab.
4.    Guru mengedarkan kotak minda dan meminta murid untuk membacakan dan menjawab soalan.
5.    Guru meminta murid untuk membuka buku teks dan membuat aktiviti latihan dengan menyalin aktiviti tersebut.
6.    Murid menyiapkan kerja secara individu.
7.    Guru membuat rumusan kepentingan bersikap  bertanggungjawab dalam keluarga
Pengisian Kurikulum
1) Ilmu: TMK  
 2) Nilai: Kebertanggungjawaban     
 3) EMK: Kreatif dan Inovatif, Teknologi Maklumat dan
               Komunikasi
Teknik
Penerangan, bersoal jawab dan sumbangsaran
Bahan Bantu Belajar
Video lagu, kotak minda, buku teks dan lembaran kerja dalam ppt.
Pengetahuan Sedia Ada
Murid pernah membantu ibu bapa membuat kerja rumah di rumah.

PROSEDUR PELAKSANAAN PENGURUSAN PENGAJARAN-PEMBELAJARAN (PI)
LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(10 minit)
Tanggungjawab Terhadap Keluarga
1.    Guru memaparkan video lagu sayang semuanya kepada murid
2.    Murid diminta untuk menyanyikan lagu tersebut.
3.    Guru mengaitkan aktiviti dengan tajuk pembelajaran hari ini.
BBM: video lagu sayang semuanya
Teknik : Sumbangsaran
Penggabungjalinan : Muzik
Langkah 1
(15 minit)

Memadankan jawapan yang betul menggunakan perisian

1.   Guru bersoal jawab dengan murid  tentang maksud bertanggungjawab pada minggu lepas.
2.   Guru memberikan satu lembaran kerja secara berpasangan tentang kebaikan melaksanakan tanggungjawab dalam keluarga di dalam perisian Microsoft Office Power Point.
3.   Guru meminta murid untuk memadankan jawapan yang betul.

Kebaikan melaksanakan tanggungjawab dalam keluarga
1.   Meringankan beban keluarga
2.   Ahli keluarga gembira
3.   Dihargai ahli keluarga
4.   Berasa diperlukan.
BBM: Perisian Microsoft Power Point
Kemahiran berfikir : menganalisis
EMK : Teknologi Maklumat dan                Komunikasi

Nilai : Bekerjasama
Langkah 2
(15 minit)
Kotak minda
1.       Guru meminta murid mengambil kertas yang terdapat di dalam kotak minda.
2.       Murid diminta untuk membacakan soalan dan menjawab soalan tersebut.
3.       Guru bersoal jawab dengan murid
4.       Guru membimbing murid.
Kaedah dan teknik: Penerangan, Bersoal jawab
Langkah 3
( 15 minit)
Aktiviti penilaian
1.    Guru meminta murid untuk membuka buku teks.
2.    Murid diminta untuk menyalin latihan tersebut di dalam buku latihan.
3.    Kemudian, guru dan murid membincangkan jawapan keseluruhan nilai bertanggungjawab dalam latihan yang diberikan.
BBM : Buku teks m/s 24
Nilai : ketekunan
Penutup
( 5 minit)
Rumusan P&P
1.  Guru membuat rumusan tentang kepentingan bersikap  bertanggungjawab dalam  keluarga dan perlunya mengamalkan sikap bertanggungjawab dalam rumah.
BBM : hasil karya murid
Ulasan pensyarah / guru pembimbing :

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Terbaru Lebih lama